Blog o cyfrowym nomadyzmie, programowaniu i podróżach

Paszport dla dziecka

Przygotowania do każdej z naszych podróży zaczynaliśmy od kupna biletów. Tak też było tym razem. Dowiedzieliśmy się, czy możemy kupić bilet dla dziecka, gdy nie ma ono jeszcze paszportu. W Qatar Airways nie ma z tym problemu, więc kupiliśmy bilety i dopiero zaczęliśmy się dowiadywać, jak wyrobić paszport niemowlakowi.

Sprawa z takim małym dzieckiem jest bardzo prosta. Wniosek muszą złożyć oboje rodzice lub opiekunowie prawni. Jeden rodzic / opiekun może złożyć wniosek tylko jeśli:

  • drugi rodzic się zgodzi na piśmie i potwierdzi to notariusz,
  • mamy orzeczenie od sądu, że drugi rodzic nie ma prawda decydować o wydaniu paszportu,
  • ojciec dziecka jest nieznany lub drugi rodzic nie żyje.

Nie wiem jak jest ze starszymi dziećmi, ale dziecko do 5 lat nie musi być obecne przy składaniu wniosku.

Koszt wyrobienia paszportu to 30 zł lub 15 zł, jeśli masz Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Paszport dla malucha jest ważny przez 5 lat.

Dokumenty

Aby wyrobić paszport dziecku musimy mieć ze sobą:

  • dowód uiszczenia opłaty, którą robimy na miejscu
  • wniosek, który trzeba wypełnić na miejscu, nie można wydrukować wniosku znalezionego w internecie
  • jedno kolorowe zdjęcie dziecka
  • jeśli dziecko posiada to paszport lub dowód tożsamości

Ważne! Podpisać dokument musicie oboje w obecności urzędnika. Nie róbcie tego przy wypełnianiu wniosku, a dopiero przy jego złożeniu.

Termin

Na paszport czeka się do 30 dni, ale przeważnie jest to szybciej. My złożyliśmy wniosek we wtorek, a w kolejną środę już był do odbioru.

Sprawdzić, czy wniosek jest już gotowy możesz na stronie:

https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy

ale otrzymasz także SMSa informującego.

Paszport może odebrać jeden z rodziców.

Ważne! Jeśli potrzebujesz paszport szybciej, możesz złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Czeka się na niego krócej, ale jest ważny tylko przez 12 miesięcy.

Zdjęcia

Jeśli chodzi o zdjęcie to sprawa jest prosta, ponieważ nie obowiązują wymagania jak przy dorosłych. Tło musi być jasne i jednorodne, nie może być na nim nic innego oprócz buzi dziecka (czyli nie może być widoczna ręka dorosłego czy zabawka). Twarz nie może być zasłonięta czapką ani włosami.

My zdjęcie Mai robiliśmy sami. Wyprasowane prześcieradło położyliśmy na łóżku. Na nim prosto Maję. Ja robiłem zdjęcie, a Gosia z babcią zabawiały Maję, żeby się uśmiechała i patrzyła w obiektyw. Raczej nie uda się za pierwszym razem, więc zdjęcie najlepiej wykonywać kiedy dziecko jest wyspane i najedzone. Po 15 minutowej sesji, zgrałem wszystkie zdjęcia i wybraliśmy najlepsze. Na 3 wybranych, w programie graficznym usunęliśmy paprochy i cienie z tła. Z tymi trzema zdjęciami pojechaliśmy do fotografa, aby doradził, które jest najlepsze.

Popełniliśmy mały błąd, ponieważ staliśmy tak, że lewa strona buzi była ciemniejsza niż prawa. Na szczęście Pan w zakładzie fotograficznym poprawił to w photoshopie 🙂

Zdjęcie musi mieć wymiar 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość).

 

Nasza sesja zdjęciowa do paszportu wyglądała tak:

a efekt końcowy tak 🙂

 

Zdjęcie w urzędzie przyjęli bez problemu, a nawet Pani pytała, kto nam takie ładne zdjęcie zrobił maluchowi 🙂

Programista z 10 letnim stażem, prowadzący software house Code Apps. Fan pracy zdalnej i cyfrowego nomadyzmu. Tata małej Mai.

Na blogu poczytasz o programowaniu, zarządzaniu projektami, prowadzeniu firmy, cyfrowym nomadyzmie i podróżach z małym dzieckiem.

Zapraszam, Michał :)

Zobacz więcej o mnie.

Newsletter