Co powinien wiedzieć początkujący freelancer

Myślałem co powiedziałbym sobie gdybym cofnął się do momentu, gdy zaczynałem karierę zawodową. Zobacz, co powinien wiedzie początkujący freelancer.

Co powinien wiedzieć początkujący freelancer

Zastanawiałem się ostatnio, co powiedziałbym sobie gdybym mógł się cofnąć do momentu, w którym zaczynałem moją karierę zawodową. Jestem bardzo zadowolony z tego, jak potoczyło się moje życie, ale to nie znaczy, że wszystko zrobiłem tak jak powinienem. Niektóre błędy dostrzegam dopiero z perspektywy czasu. Wcześniej wydawało mi się, że postępuję dobrze. Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę, przeczytaj poniższe porady.

Zapraszam do wpisu, w którym pouczam samego siebie, młodszego o 10 lat.

Nauka języka angielskiego

Mimo możliwości nauki, zawsze lekko podchodziłem do języków. Uważałem, że to co umiem w zupełności mi wystarczy i nie chciałem marnować czasu na poznawanie nowych słówek. Dzisiaj wiem, że to był ogromny błąd. Obecnie (szczególnie jeśli chodzi o nowe technologie) język angielski nie jest atutem, a koniecznością. Czym wcześniej zaczniesz się go uczyć, tym na wyższym poziomie będzie Twój język. A dobry angielski daje dużo możliwości.

Podejmuj się tylko zleceń, z których się wywiążesz

W życiu każdego freelancera przychodzi taki moment, w którym ma szansę zdobyć naprawdę duże zlecenie. Takie projekty dobrze wyglądają w portfolio oraz przeważnie wiąże się z nimi wysoki zarobek. Pamiętaj jednak, żeby brać tylko zlecenia, z których wiesz, że na 100% się wywiążesz. Zawalenie projektu jest dużo gorsze niż odmówienie z np. powodu braku czasu. Jeśli odmówisz klientowi, jest szansa, że w przyszłości będziecie dalej współpracować. Jeśli nawalisz, zostaniesz zastąpiony kimś, kto wywiązuje się ze złożonych obietnic.

Każdy klient jest ważny, myśl przyszłościowo

Pracując na swój rachunek, pewnie nie raz zdarzy Ci się taka sytuacja. Zgłosi się do Ciebie mała, nikomu nieznana firma, która będzie potrzebowała drobnej pomocy na wczoraj. Wykorzystaj to, bo może się okazać, że malutkie zlecenie w przyszłości przyniesie Ci bardzo dużo korzyści. Nie oceniaj zleceń tylko pod kątem zysku teraz, ale przemyśl również, czy i jak ta współpraca może zaowocować w przyszłości. Może się okazać, że malutka firma, która dopiero startuje, za kilka lat będzie Twoim największym klientem.

To klient ma być zadowolony, nie Ty

Największy błąd jaki popełniałem. Nie rozumiałem, że klient nie zawsze wie czego chce i czasami potrzebuje czasu i pomocy, żeby to zrozumieć. Bardzo rzadko zdarza się idealna współpraca, w której dostajesz dokładną specyfikację, opisaną krok po kroku. Przeważnie są to dość ogólne informacje, które ewoluują i dojrzewają. Zapamiętaj, że klientowi zależy tylko na tym, aby mieć produkt/usługę, która spełni wszystkie jego oczekiwania. Dostarczenie mu tego mimo trudności, opóźnień czy marudzenia wyjdzie Ci na dobre. Jeśli nie teraz, to w przyszłości. Zadowolony klient wróci do Ciebie, zamiast szukać nowego wykonawcy.

Nie łap kilku srok za ogon, wybieraj takich klientów, dzięki którym się rozwiniesz

Ten punkt jest rozwinięciem poprzedniego. Trzeba robić wszystko, aby klient był zadowolony, ale nie można dać się wykorzystywać. Są klienci, którzy jak dostaną palec, to będą chcieli rękę. A później całego Ciebie. Podczas negocjacji musisz być stanowczy oraz znać swoją wartość. Czasami warto odmówić, jeśli czujesz, że będzie problem z pracą/osobą i nic na tej współpracy nie zyskasz.

W Code Apps dostajemy sporo zapytań o proste strony na wordpress'ie. Mimo, że mamy doświadczenie z tym CMS'em to nie bierzemy takich projektów, ponieważ skupiamy się i specjalizujemy w dużych i zaawansowanych aplikacjach. Zastanów się, w czym chcesz się specjalizować i tego się trzymaj. Lepiej być dobrym w jednym temacie niż miernym w wielu.

Nie zawsze pieniądze są najważniejsze

Trafiają się klienci, z którymi współpraca może się nie opłacać jeśli chodzi o finanse, ale możesz zyskać dużo w innych obszarach. Czasami warto zarobić mniej, jeśli będziesz mógł się czegoś nauczyć lub np. będziesz mógł dodać do swojego portfolio ciekawy projekt dla znanej firmy. Myśl o rozwoju swojej ścieżki zawodowej przyszłościowo. Ustępstwo teraz może zaowocować ogromnymi korzyściami w przyszłości.

Chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem?
 
Podaj swój adres e-mail.

"Mój jogurt jest spoko", czyli zawsze dodawaj coś od siebie

Klient przychodzi do Ciebie, ponieważ to Ty jesteś specjalistą i znasz się na swojej pracy. Nawet jeśli robi wszystko, aby pokazać, że zna się lepiej od Ciebie, to często jest to tylko gra pozorów. Doradzaj i podpowiadaj, dodawaj coś od siebie, nawet jeśli klient o to nie prosił. To, że czegoś nie ma w specyfikacji lub jest napisane bardzo ogólnie nie znaczy, że firma tego nie chce. Mogli po prostu o tym nie pomyśleć. Od tego mają w końcu Ciebie.

Ja zawsze podczas planowania i tworzenia projektu zamieniam się rolami z klientem. Zastanawiam się, jakby program działał i wyglądał, gdybym robił go dla siebie. Pozwala mi to spojrzeć z innej perspektywy na każdy projekt.

Bądź profesjonalistą i niech inni o tym wiedzą

Pracuj nad marką, którą jesteś Ty sam. Udzielaj się na forach, bywaj na konferencjach i szkoleniach, buduj swoją bazę kontaktów. Chwal się sukcesami i zdobytą wiedzą (np. certyfikatami). Mimo, iż wydaje się to próżne, jest to bardzo ważne. Każda firma szukająca podwykonawcy ocenia ryzyko, z jakim wiąże się nawiązanie współpracy z danym podmiotem. Jeśli będziesz znany jako specjalista w swojej dziedzinie oraz solidny partner to ryzyko jest niższe. Oczywiście, nie można przesadzać i udawać innej osoby, ale nie bój się mówić głośno o swoich mocnych stronach i sukcesach.

Czytając ten wpis widzę, że błędy, które ja popełniłem są oczywiste. Patrząc z perspektywy czasu wiem, że moje podejście było złe. Jednak na tym polega doświadczenie, dostrzegamy to, czego kiedyś nie widzieliśmy.

Mam nadzieję, że zamiast tracić czas na popełnianie tych błędów, wyciągniesz wnioski z mojego doświadczenia.

Michał Molenda

Autor wpisu:

Michał Molenda

Od ponad 13 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę software house Code Apps, w której wraz z zespołem obsługujemy firmy jako zewnętrzny dział IT. Od 2013 roku jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

Life style

Wojna na Sri Lance
Wojna na Sri Lance

O konflikcie zbrojnym na Ukrainie czy Bliskim Wschodzie media piszą praktycznie codziennie. Wojna na Sri Lance to temat mniej medialny, ale warto poznania.

Czytaj więcej

Life style

Programista na wakacjach, czyli wywiad z Pawłem
Programista na wakacjach, czyli wywiad z Pawłem

Wywiad z Pawłem Mieczkowskim. Programistą, cyfrowym nomadą i vlogerem, prowadzącym kanał na youtube "Programista na wakacjach".

Czytaj więcej

Life style

Cyfrowy nomada w Tajlandii
Cyfrowy nomada w Tajlandii

Chciałbyś zostać cyfrowym nomadą, ale nie wiesz od czego zacząć? W poniższym wpisie zebrałem garść porad, z których skorzysta każdy cyfrowy nomada.

Czytaj więcej

Life style

Strateg,  pokerzysta i cyfrowy nomada, czyli Karol Piekarz
Strateg, pokerzysta i cyfrowy nomada, czyli Karol Piekarz

Wywiad z serii rozmowy z cyfrowymi nomadami. Karol Piekarz to pokerzysta, który dzięki swojej pasji jest niezależny i może podróżować.

Czytaj więcej

Life style

Transport z Bangkoku na Koh Phangan i Koh Samui
Transport z Bangkoku na Koh Phangan i Koh Samui

Transport z Bangkoku na Koh Phangan i Koh Samui nie jest skomplikowany, ale jest sporo możliwości. Zobacz koniecznie jakie!

Czytaj więcej

Life style

Slow biznes, czyli jak odzyskać kontrolę
Slow biznes, czyli jak odzyskać kontrolę

Slow biznes to odwrócenie standardowego podejścia do biznesu. Nie więcej a mniej. Nie szybciej a wolniej. Równowaga to podstawa szczęśliwego przedsiębiorcy.

Czytaj więcej

Life style

Życie na Filipinach, czyli wywiad z Rafałem
Życie na Filipinach, czyli wywiad z Rafałem

Wywiad z Rafałem Baranem, cyfrowym nomadą i webdeweloperem, który pokazuje, jak wygląda praca i prawdziwe życie na Filipinach.

Czytaj więcej

Life style

Tajlandia z dzieckiem
Tajlandia z dzieckiem

Po kilku latach podróżowania przyszedł czas na nowy etap, czyli Tajlandia z dzieckiem! Brzmi groźniej niż jest, zapraszam.

Czytaj więcej

Life style

Maciej Lisowski – wywiady z cyfrowymi nomadami
Maciej Lisowski – wywiady z cyfrowymi nomadami

Wywiad z Maćkiem Lisowskim, programistą i cyfrowym nomadą, który od wielu lat mieszka i pracuje zdalnie z Filipin.

Czytaj więcej

Life style

Jak prowadzić firmę będąc w podróży
Jak prowadzić firmę będąc w podróży

Prowadzenie zdalnej firmy trochę różni się od tej tradycyjnej. Zebrałem garść porad i narzędzi, których używam podczas każdej naszej podróży.

Czytaj więcej

Cotygodniowy
Newsletter.

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem. Zero SPAM'u!

Michał Molenda