Cyfrowi nomadzi, jak to jest z nimi naprawdę

Cyfrowi nomadzi, w okół tego tematu powstało wiele nieprawdziwych opinii. Postanowiłem opisać i zdementować najczęściej spotykane.

Cyfrowi nomadzi, jak to jest z nimi naprawdę

Od czasu powstania książki „4-godzinny tydzień pracy”, cyfrowy nomadyzm stał się niezwykle popularny a cyfrowi nomadzi pojawiają się jak grzyby po deszczu. Nawet w Polsce, coraz więcej osób interesuje się pracą zdalną. Co kilka dni pojawiają się artykuły o osobach mieszkających na małej rajskiej wysepce lub podróżujących po świecie. Oczywiście, im nas więcej tym lepiej, ale rozwój cyfrowego nomadyzmu ma też swój minus. Przez rosnącą popularność, urosło w tym temacie wiele mitów, które mają mało wspólnego z rzeczywistością. Przedstawiam 5 mitów, które są najczęściej powtarzane, a mają niewiele wspólnego z prawdą.

Praca na plaży

Najpopularniejszy, ale chyba najmniej groźny mit. Każda osoba pracująca zdalnie przekonuje się o tym szybko. Do produktywnej i efektywnej pracy potrzebujemy wygodnego miejsca oraz spokoju i skupienia, co jest trudne pracując na leżaku przy 40ºC. Oczywiście, może się zdarzyć, że weźmiemy komputer na plażę, ale będzie to rzadki wyjątek, możliwy jedynie przy lekkich, niewymagających skupienia pracach.

Cyfrowy nomadyzm jest określany też jako „location independent”, czyli możliwość wykonywania swojej pracy niezależnie od miejsca. Teoretycznie, cyfrowi nomadzi mogą pracować wszędzie, wystarczy dostęp do internetu. W praktyce osoby, które spędzają codziennie kilka godzin przed komputerem, przykładają dużą wagę do jakości swojego miejsca pracy.

4-godzinny tydzień pracy

Ten mit jest groźny. Osoby, które nigdy nie pracowały zdalnie, mogą nie traktować takiej pracy poważnie. W końcu nie siedzi się w biurze od 9 do 17, więc co to za praca? Do tego dochodzi jeszcze masa publikacji i książek o idealnym życiu cyfrowych nomadów. Plaża, praca kilka godzin w tygodniu, drinki, palmy. Żyć nie umierać!

Prawda jest taka, że praca zdalna często jest bardziej wymagająca i trudniejsza niż praca stacjonarna. Po pierwsze, nie siedzisz biurko w biurko ze swoim szefem, który widzi, że stukasz w klawiaturę przez 8 godzin. Pracując zdalnie jesteś oceniany po efektach, a nie po czasie spędzonym w biurze. Ciężko osiągnąć dobre efekty pracując 4 godziny tygodniowo, prawda?

Zostań cyfrowym nomadą w 7 dni

Wraz ze wzrostem osób zainteresowanych cyfrowym nomadyzmem, wzrosła również lista osób, które chcą na tym temacie zarobić. Powstaje coraz więcej wątpliwej jakości kursów, webinarów czy e-booków, które obiecują Ci, że po zapłacie kilkudziesięciu złotych, poznasz tajemny przepis na sukces i szczęście.

Praca zdalna jest mega prosta – musisz po prostu mieć pracę, która nie wymaga obecności w biurze. Tylko i aż tyle. Reszta jest łatwa i nie potrzebujesz płacić za kurs czy e-booka, aby zostać cyfrowym nomadą.

Zacznij żyć, szkoda czasu

Kolejny niebezpieczny mit. Coraz więcej samozwańczych coachów i innych liderów namawia do spełniania swoich marzeń. Zwolnij się z korpo, zacznij żyć według własnych zasad! W końcu raz się żyje i możesz wszystko! Musisz tylko wsiąść do tego Lamborghini, które już na Ciebie czeka… Każdy potrzebuje motywacji, ale niestety takie objawione mądrości mogą przynieść więcej strat niż pożytku. Zmiana trybu pracy wymaga przygotowania, zarówno mentalnego jak i finansowego. Bezpieczniej jest zacząć pracę zdalną z domu, wyrobić sobie dobre nawyki, mieć pewną pracę/zlecenia i poduszkę finansową. Dopiero jak będziesz przygotowany, wyjedź na 2-3 miesiące, aby zobaczyć, czy to faktycznie jest dla Ciebie. Jeśli Ci się spodoba i wszystko będzie dobrze, możesz skakać na głęboką wodę.

Chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem?
 
Podaj swój adres e-mail.

Ale masz super życie

W dobie facebooka, instagrama i blogów lifestylowych/podróżniczych, może się wydawać, że te cyfrowi nomadzi mają idealne życie. Podróże, sukcesy, realizacja marzeń i hobby. Wszystko wydaje się perfekcyjne, bez problemów. Wieczne wakacje. Prawda jest taka, że to co widzimy obserwując takie osoby, to tylko wierzchołek góry. Często za tym czego nie widać jest stres, wyrzeczenia, praca po nocach i wiele porażek, których nikt nie pokazuje. Fajnie obserwować osoby, które odnoszą sukcesy i mają ciekawe życie, ale trzeba umieć oddzielić prawdę od tego, co takie osoby starają się pokazać.

Niezależność w wyborze miejsca wykonywania swojej pracy jest niesamowita. Dzięki rozwojowi firm technologicznych i sektora IT, w najbliższym czasie coraz więcej osób będzie mogło pozwolić sobie na taki tryb pracy. Najważniejsze jednak jest dobre przygotowanie oraz rozsądne podejście do tematu.

Zainteresował Cię temat? Polecam przeczytać wywiady z cyfrowymi nomadami.

Michał Molenda

Autor wpisu:

Michał Molenda

Od ponad 13 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę software house Code Apps, w której wraz z zespołem obsługujemy firmy jako zewnętrzny dział IT. Od 2013 roku jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Komentarze (1)

Artur

Artur

01.03.2017

Prawda jest taka, że jak ja wyjechałem do Tajlandii (potem po kilku miesiącach przeprowadziłem się do Kambodży) to potrzebowałem około 2 miesięcy, aby przyzwyczaić się do trybu pracy zdalnej. Wcześniej pracowałem w korporacji + freelancer, ale wtedy zawsze miałem tą świadomość, że jak zleceń nie będzie to i tak przyjdzie ten przysłowiowy dziesiąty i będzie co jeść i za co zapłacić rachunki. Po około 2 miesiącach wiedziałem, że najważniejsze jest miejsce do pracy na patio pod dachem, a najlepiej biurko w klimatyzowanym, albo z wiatrakiem pokoju w przeciwnym wypadku praca jest mało efektywna. W końcu po 2 miesiącach pracowałem krócej niż w biurze w Polsce, ale równocześnie efektywniej. Generalnie czułem, że moje prace są lepsze, że mam tyle inspiracji dookoła, która tak dobrze wpływała na mój rozwój osobisty i zawodowy. Pozdrawiam, Artur ps na toke.pl już nie publikujecie ?

Michał Molenda

Michał Molenda

02.03.2017

To prawda, mi się też dużo efektywniej pracuje w podróży. Ale tak jak piszesz, w dobrze przygotowanym do tego miejscu :) Tak, na toke.pl już nie publikujemy od jakiegoś czasu niestety.

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

Life style

Wojna na Sri Lance
Wojna na Sri Lance

O konflikcie zbrojnym na Ukrainie czy Bliskim Wschodzie media piszą praktycznie codziennie. Wojna na Sri Lance to temat mniej medialny, ale warto poznania.

Czytaj więcej

Life style

Programista na wakacjach, czyli wywiad z Pawłem
Programista na wakacjach, czyli wywiad z Pawłem

Wywiad z Pawłem Mieczkowskim. Programistą, cyfrowym nomadą i vlogerem, prowadzącym kanał na youtube "Programista na wakacjach".

Czytaj więcej

Life style

Cyfrowy nomada w Tajlandii
Cyfrowy nomada w Tajlandii

Chciałbyś zostać cyfrowym nomadą, ale nie wiesz od czego zacząć? W poniższym wpisie zebrałem garść porad, z których skorzysta każdy cyfrowy nomada.

Czytaj więcej

Life style

Strateg,  pokerzysta i cyfrowy nomada, czyli Karol Piekarz
Strateg, pokerzysta i cyfrowy nomada, czyli Karol Piekarz

Wywiad z serii rozmowy z cyfrowymi nomadami. Karol Piekarz to pokerzysta, który dzięki swojej pasji jest niezależny i może podróżować.

Czytaj więcej

Life style

Transport z Bangkoku na Koh Phangan i Koh Samui
Transport z Bangkoku na Koh Phangan i Koh Samui

Transport z Bangkoku na Koh Phangan i Koh Samui nie jest skomplikowany, ale jest sporo możliwości. Zobacz koniecznie jakie!

Czytaj więcej

Life style

Slow biznes, czyli jak odzyskać kontrolę
Slow biznes, czyli jak odzyskać kontrolę

Slow biznes to odwrócenie standardowego podejścia do biznesu. Nie więcej a mniej. Nie szybciej a wolniej. Równowaga to podstawa szczęśliwego przedsiębiorcy.

Czytaj więcej

Life style

Życie na Filipinach, czyli wywiad z Rafałem
Życie na Filipinach, czyli wywiad z Rafałem

Wywiad z Rafałem Baranem, cyfrowym nomadą i webdeweloperem, który pokazuje, jak wygląda praca i prawdziwe życie na Filipinach.

Czytaj więcej

Life style

Tajlandia z dzieckiem
Tajlandia z dzieckiem

Po kilku latach podróżowania przyszedł czas na nowy etap, czyli Tajlandia z dzieckiem! Brzmi groźniej niż jest, zapraszam.

Czytaj więcej

Life style

Maciej Lisowski – wywiady z cyfrowymi nomadami
Maciej Lisowski – wywiady z cyfrowymi nomadami

Wywiad z Maćkiem Lisowskim, programistą i cyfrowym nomadą, który od wielu lat mieszka i pracuje zdalnie z Filipin.

Czytaj więcej

Life style

Jak prowadzić firmę będąc w podróży
Jak prowadzić firmę będąc w podróży

Prowadzenie zdalnej firmy trochę różni się od tej tradycyjnej. Zebrałem garść porad i narzędzi, których używam podczas każdej naszej podróży.

Czytaj więcej

Cotygodniowy
Newsletter.

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem. Zero SPAM'u!

Michał Molenda