Czy warto iść na bezpłatny staż?

Za wykonaną pracę należy się zapłata i każdy powinien się tego trzymać. Jest jednak parę wyjątków, gdzie korzyści przewyższają chwilowy brak pensji. Zobacz, kiedy warto zgodzić się na bezpłatny staż.

Czy warto iść na bezpłatny staż?

Często osoby, które dopiero zaczynają pracę w zawodzie programisty, zastanawiają się, czy warto iść na bezpłatny staż. Ja wychodzę z założenia, że za wykonaną pracę należy się zapłata. To, że dopiero się ktoś uczy, nie jest argumentem, że powinien pracować za darmo. Może mieć niższą stawkę, ale jakąś powinien mieć. Może być jednak sytuacja, że darmowy staż będzie dobrym wyjściem. Szczególnie dla młodych osób, które mają jeszcze wsparcie rodziców lub mają oszczędności, które pozwolą przetrwać im jakiś czas bez przychodów. Jeśli dopiero zaczynasz, może nawet zdarzyć się sytuacja, że będziesz musiał wybrać pomiędzy darmowym stażem a płatną pracę i ten pierwszy, będzie lepszym wyjściem. Oczywiście nie od strony finansowej, ale jeśli chodzi o rozwój i naukę oraz myślenie przyszłościowe o swojej karierze. Jest kilka korzyści, które firma na odpowiednim poziomie może Ci zaoferować. Nie, nie chodzi o słynne owocowe wtorki.

Wielkość i wysoka jakość zespołu

Pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę zastanawiając się nad darmowym stażem, to zespół. Godząc się na darmowy staż, musisz zyskać coś innego za swoją pracę. Jeśli to będzie doświadczenie i wsparcie bardzo doświadczonych osób, to jest to w pewnym stopniu ekwiwalent pieniędzy. Oczywiście, jeśli możesz sobie na taki zamiennik pozwolić.

Takie informacje możesz sprawdzić sam na LinkedIn. Większość firm, szczególnie z IT, ma tam swój profil, a pracownicy mają wpisaną firmę w aktualnym zatrudnieniu. Oczywiście nie wszyscy, ale taka analiza, czy nawet znalezienie kilku osób i wysłanie do nich wiadomości z prośbą o opinię na pewno da Ci lepszy obraz danego pracodawcy. Dodatkowo, dopytaj o to podczas rozmowy rekrutacyjnej. Dowiedz się z kim byś pracował, w jakim zespole i ile czasu będzie mogła poświęcić Ci osoba, która będzie za Ciebie odpowiadała.

Projekt, przy którym będziesz pracował

Zespół to jedno, ale ważne jest też to, przy jakim projekcie będziesz pracował i za jakie zadania będziesz odpowiedzialny. Co z tego, że zespół składa się z super doświadczonych osób, jeśli będziesz pracował przy nudnych zadaniach, którymi nikt inny nie chciał się zająć i nie są rozwijające. Albo jeśli zostaniesz pozostawiony sam sobie, bez pomocy doświadczonych współpracowników.

Szanse na zatrudnienie

Warto się też dowiedzieć, jaka jest szansa na zatrudnienie po odbytym stażu. Jeśli firma szuka po prostu kogoś na chwilę, ponieważ akurat mają więcej pracy, to moim zdaniem nie warto marnować czasu na taką współpracę. Wybieraj firmy, które szukają osób, które zostaną w nich długo, a staż jest tylko elementem sprawdzenia kandydata i wprowadzenia go w kulturę firmy.

Darmowy staż powinien być formą dokładnego sprawdzenia kandydata w praktyce, a nie szukaniem jelenia, który chwilę porobi mniej ważne zadania za darmo. Unikaj takich firm jak ognia, nawet jeśli to nie jest mała firma, tylko znany na rynku podmiot.

Chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem?
 
Podaj swój adres e-mail.

Reputacja pracodawcy

Kolejnym czynnikiem, decydującym za pójściem na bezpłatny staż jest oczywiście firma. Moim zdaniem taki staż ma sens tylko w firmie, która ma dobrą reputację i jest znana w branży, w której chcesz się rozwijać. Zobaczysz nie tylko, jak taka firma działa od środka, jak takie przedsiębiorstwo funkcjonuje, ale też taka pozycja będzie wyglądała dużo lepiej w CV.

Większe firmy często organizują staże po to, aby wyłapać najlepszych kandytatów i zatrudnić ich później u siebie. To nie znaczy, że dobry staż można dostać tylko w korporacji. W przypadku małej firmy, jest niestety większa szansa na to, że szukają po prostu kogoś kto ich wspomoże w zapracowanym okresie. Oczywiście nie zawsze. Możesz znaleźć ciekawą ofertę na staż od małej firmy, która po okresie próbnym zatrudni Cię na korzystnych dla Ciebie warunkach.

Referencje

Niewiele da Ci bezpłatny staż, jeśli nie będziesz mógł się nim chwalić. Nie dość, że nic nie zarobisz, to jeszcze będziesz miał dziurę w życiorysie. Warto zadbać o to, aby po ukończonym stażu firma wystawiła Ci referencje,abyś mógł się chwalić w swoim CV czy portfolio tym, że odbyłeś taki staż w danej firmie. Nawet jeśli nie uda Ci się zdobyć pracy w danej firmie, to będziesz miał o czym opowiedzieć podczas kolejnych rekrutacji.

Referencje w formie papierowej w branży IT nie są zbyt popularne, ale pozytywne i wystawione od CTO dużej firmy na pewno zrobią dobre wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Tak jak wspomniałem na początku, podchodziłbym bardzo delikatnie do wszelkiej formy darmowych staży. Jednak w przypadku, gdy wymienione tu punkty będą spełnione i korzyści będą dużo większe niż ten chwilowy brak pensji, to warto się nad tym zastanowić. Musi być to jednak przemyślana decyzja, którą będziemy traktować jak inwestycję, która z czasem nam się zwróci.

A Ty, co myślisz? Skorzystałbyś z oferty bezpłatnego stażu?

Michał Molenda

Autor wpisu:

Michał Molenda

Od ponad 13 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę software house Code Apps, w której wraz z zespołem obsługujemy firmy jako zewnętrzny dział IT. Od 2013 roku jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

Programowanie

Laravel, czemu programiści go pokochali?
Laravel, czemu programiści go pokochali?

Laravel to framework, napisany w języku PHP. Został on wydany w 2011 roku i bardzo szybko stał się jednym z popularniejszych rozwiązań.

Czytaj więcej

Programowanie

Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?
Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Programista 15K to słynne określenia na programistów, którzy zarabiają powyżej 15.000 zł netto miesięcznie. Naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Czytaj więcej

Programowanie

Dlaczego warto zostać programistą?
Dlaczego warto zostać programistą?

Zastanawiasz się, czemu temat programistów stał się taki popularny? Zapraszam do wpisu, który wyjaśnia, dlaczego warto zostać programistą.

Czytaj więcej

Programowanie

Zarobki freelancerów 2020 roku
Zarobki freelancerów 2020 roku

Analiza i wnioski z raportu zarobki freelancerów w 2020 roku, który powstał na podstawie badania na grupie 1076 Polskich freelancer.

Czytaj więcej

Programowanie

Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać
Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać

Odpowiedzialność programisty to bardzo ważny aspekty o który trzeba zadbać, zaczynając swoją karierę zawodową. Zobacz, moje rady w tym temacie.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak nie zniechęcać się do nauki programowania
Jak nie zniechęcać się do nauki programowania

Co zrobić gdy nauka programowania zamiast sprawiać nas przyjemność, zaczęła nas nudzić? Kilka porad jak nie zniechęcać się do nauki programowania.

Czytaj więcej

Programowanie

Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem
Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem

Kursy typu bootcamp to kursy, które trwają określoną ilość tygodni i wszyscy uczą się o tych samych porach. Zobacz wywiad, z programistą po kursie backend.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów
Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów

Każdy początkujący freelancer czy przedsiębiorca zastanawia się, jak zdobyć klientów. Sposobów jest bardzo dużo zobacz te najbardziej popularne.

Czytaj więcej

Programowanie

Błędy początkujących programistów
Błędy początkujących programistów

Artykuł opisujący błędy początkujących programistów, napisany na podstawie wielu rozmów z bardziej doświadczonymi programistami.

Czytaj więcej

Programowanie

Rady dla początkujących programistów
Rady dla początkujących programistów

Rady dla początkujących programistów, które pomogą Ci uniknać niepotrzebnych błędów co wpłynie pozytywnie na Twoją karierę programisty.

Czytaj więcej

Cotygodniowy
Newsletter.

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem. Zero SPAM'u!

Michał Molenda