Michał Molenda

Zapisz się do mojego newslettera, jeśli chcesz dostawać maile na temat programowania, freelanceringu, cyfrowego nomadyzmu i prowadzenia firmy powoli.

Trwa zapisywanie na listę mailingową...

Dzięki, do usłyszenia niedługo! :) 

Popularne posty


Tagi


Dlaczego warto zostać programistą?

Michał MolendaMichał Molenda

Wiele osób słysząc „programista”, myśli „informatyk”. Grubiutki facet (przecież nie kobieta, prawda?) we flanelowej koszuli i okularach, który cały dzień spędza w piwnicy przed ekranem komputera, na którym są białe lub zielone literki. Brzmi znajomo?

Na szczęście powoli odchodzimy od takiego wizerunku i zawód programisty staje się coraz popularniejszy.

Poniżej przedstawiam 8 korzyści, dlaczego warto zostać programistą:

 1. Programowanie wymaga logicznego myślenia. Jeśli coś to coś, jeśli nie to coś innego. Wspomaga skupienie oraz analityczne podejście do rozwiązywania problemów. To bardzo ważne, szczególnie dla młodszych osób, których mózg dopiero się rozwija.
 2. Nawet jeśli pieniądze nie są dla nas najważniejsze, to jednak każdy z nas pracuje w celach zarobkowych. W IT zarobki są wysokie, co otwiera dużo drzwi i pozwala żyć na dobrym poziomie. W obecnej sytuacji, kiedy jest mniej programistów niż miejsc pracy, firmy oferują wysokie stawki nawet początkującym.
 3. Pracując jako programista, szczególnie w korporacji, masz bardzo duże możliwości rozwoju zawodowego. Możesz dalej rozwijać się w programowaniu, zostać project managerem, specjalistą od baz danych, kierownikiem zespołu czy testerem. Możliwości jest bardzo dużo, każdy znajdzie coś dla siebie.
 4. Wiele firm potrzebuje usług programistycznych w małym zakresie. Jeśli zechcesz, możesz dorobić wykonując zlecenia po pracy. Oprócz korzyści finansowych, to doskonała możliwość nauczenia się nowych rzeczy i zdobycia cennych kontaktów.
 5. Można powiedzieć, że programiści żyją obecnie jak pączki w maśle. Serio. Jest większe zapotrzebowanie, niż chętnych. Firmy prześcigają się w oferowaniu dobrych warunków i benefitów najlepszym kandydatom. Oprócz zarobków możesz liczyć na prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie nauki języków czy karnet na siłownię.
 6. Programistą może zostać każdy – wystarczy chęć i systematyczność. W internecie jest bardzo dużo stron, kursów i e-book’ów za darmo. Oczywiście można skorzystać z płatnych kursów czy drukowanych książek, ale nie ma takiej potrzeby. Masa wiedzy jest dostępna zupełnie za darmo w internecie.
 7. Znając język angielski możesz pracować w dowolnym kraju. Firmy chętnie ściągają dobrych programistów do siebie, często pomagając przy tym przy relokacji oraz zapewniając lepsze warunki i zarobki.
 8. Na koniec najważniejszy (przynajmniej dla mnie :)) punkt. Praca zdalna. Jest super, szczególnie jeśli pracujemy z małej wysepki w Tajlandii. Na pewno poświęcę temu zagadnieniu jeszcze kilka wpisów.

Jeśli temat Cię zainteresował, zapraszam do odwiedzania mojego bloga. Niedługo przygotuję wpis o tym, jak zacząć naukę programowania, skąd czerpać wiedzę, na co uważać itp.

A Ty co o tym myślisz?

Od ponad 12 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę firmę Code Apps, w której wraz z zespołem tworzymy dedykowane oprogramowanie. Od 7 lat jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Comments 2
 • Eryk93
  Posted on

  Eryk93 Eryk93

  Odpowiedz Author

  Fajnie to opisałeś, zwłaszcza jeśli chodzi o stereotypowy wizerunek programisty.

  Osobiście zaczynam dopiero naukę (w wieku 27 lat), ale w tej kwestii wiek nie ma znaczenia. Super było by, gdybyś wrzucił parę poradników w kwestii samej nauki, coś typu „Jak się nie zniechęcić do nauki programowania?”.

  Pozdrawiam 😉


  • Michał Molenda
   Posted on

   Michał Molenda Michał Molenda

   Odpowiedz Author

   Dzięki! Bardzo dobrym pomysł, zapisuję sobie i jak tylko będzie chwila, na pewno coś napiszę na ten temat 🙂