Michał Molenda

Zapisz się do mojego newslettera, jeśli chcesz dostawać maile na temat programowania, freelanceringu, cyfrowego nomadyzmu i prowadzenia firmy powoli.

Trwa zapisywanie na listę mailingową...

Dzięki, do usłyszenia niedługo! :) 

Popularne posty


Tagi


Jak nie zniechęcać się do nauki programowania

Michał MolendaMichał Molenda

Ostatnio w komentarzach czytelnik spytał mnie, jak nie zniechęcać się do nauki programowania. Faktycznie, jest to ciekawy temat. Ludzie mają to do siebie, że szybko się nudzą. Szczególnie, że nie oszukujmy się, ale programowanie jest stosunkowo nudne. A nauka programowania, kiedy jeszcze więcej nie wychodzi niż wychodzi, może być jeszcze trudniejsza. Więc co zrobić w sytuacji, gdy w naszą naukę wdarła się nuda, które skutecznie odsuwa nas od dalszych postępów?

Spisałem kilka moim zdaniem ciekawych punktów, które pomogą zminimalizować ryzyko nudy w trakcie nauki.

Zapraszam!

Nauka w grupie

Jesteśmy stworzeniami stadnymi, więc zamiast zamykać się w swoim pokoju przed komputerem, warto znaleźć osoby, które tak jak my, uczą się programowania. Nie dość, że możemy poznać ciekawe osoby to dodatkowo w grupie będziemy uczyć się dużo szybciej.

Nauka w grupie ma jeszcze jeden duży plus. Tak jak Ty w końcu zaczniesz szukać pracy, tak i pozostałe osoby z grupy. Może się okazać, że ktoś pomoże Ci znaleźć pierwszą pracę czy jakieś fajne zlecenie.

Projekty open source

Pełno jest projektów open source w rozwijanie których może zaangażować się początkujący programista. Będziesz mógł nie tylko uczestniczyć w ciekawym, często międzynarodowym projekcie, ale też będziesz uczył się od bardziej doświadczonych osób.

Ja bardzo szybko poszedłem do pierwszej pracy i skupiłem się na rozwoju zawodowym i zleceniach po godzinach. Gdybym te 12 lat temu miał wiedzę, jaką mam teraz, na pewno poszukałbym jakiegoś fajnego projektu open source. Nawet tylko po to, żeby poćwiczyć naukę angielskiego w międzynarodowym projekcie.

Więcej praktyki, mniej teorii

Przerabianie kursów i nauka „na sucho”, mimo że na początku jest ważna, po pewnym czasie staje się bardzo nudna. Zamiast przerabiać kolejne kursy czy kolejne lekcje, od razu zacznij naukę praktyczną. Wymyśl prostą aplikację i powolutku ją rozwijaj, ucząc się na prawdziwych problemach i wyzwaniach.

Nie dość, że będziesz się uczył dużo szybciej to będziesz miał czym pochwalić się podczas pierwszych rozmów o pracę.

Opracuj plan nauki

Jak już poznasz podstawy, opracuj plan nauki. Najlepszą formą nauki jest pisanie prawdziwych programów. Nie pisz jakichś prosty formułek, kalkulatorów czy aplikacji TO DO. Wymyśl aplikację, którą chciałbyś napisać i pracuj nad nią. Stwórz specyfikację, rozpisz jak aplikacja będzie wyglądała i działała. Możesz stworzyć nawet na kartce papieru widoki, jakie będziesz musiał oprogramować.

Nie ucz się na pamięć

W programowaniu jest tak dużo różnego rodzaju komend, funkcji czy bibliotek, że nigdy nie będziesz w stanie wszystkiego spamiętać. Dobry programista to nie taki, który ma super pamięć, a taki, który wie jak znaleźć rozwiązanie do problemu.

Ogólnie nauka na pamięć w przypadku programowania nie ma sensu. Technologie, języki programowania i biblioteki rozwijają się tak szybko, że to co nauczyłeś się parę miesięcy temu, dzisiaj może już być nieaktualne.

Done is better than perfect

Wielokrotnie, nawet gdy już będziesz samodzielnym programistą, będziesz spotykał się z sytuacjami w których będziesz myślał o tym, jak poprawić kod, który wcześniej napisałeś. Dopieszczanie kodu nie jest złe, ale zatrzymanie się w jednym miejscu na dłuższy czas już tak. Szczególnie, że cały czas się ucząc, jest mała szansa, że stary kod faktycznie znacząco poprawisz.

Naucz się odpuszczać

Może być tak, że napotkasz problem czy blokadę, której nie będziesz mógł za cholerę przejść. Zdarza się. Ważne, aby umieć odpuścić i pójść dalej. Jeśli widzisz, że tracisz na coś za dużo czasu, odpuść sobie i wróć do tego za jakiś czas ze świeżym umysłem.

Takie sytuacje mają nawet bardzo doświadczeni programiści. W przypadku skomplikowanych problemów, zostawienie go i zresetowanie głowy jest często najlepszym wyjściem. Prędzej czy później uda się znaleźć rozwiązanie.

Nie czekaj za długo z pierwszą pracą

Wiem, że może ciężko Ci być ocenić kiedy będziesz gotowy na pierwszą pracę. Moim zdaniem lepiej próbować szybko, niż czekać w nieskończoność. W najgorszej sytuacji, firma do której aplikowałeś Ci odmówi. Ale to i tak jest lepsze nić nic nie robienie, ponieważ prawdopodobnie dostaniesz opinię zwrotną i będziesz wiedział, nad czym musisz jeszcze popracować.

A Ty, jakie masz sposoby na to, jak nie zniechęcać się do nauki programowania? Podziel się w komentarzu 🙂

Od ponad 12 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę firmę Code Apps, w której wraz z zespołem tworzymy dedykowane oprogramowanie. Od 7 lat jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Comments 0
There are currently no comments.