Jak się przygotować do rozmowy o pracę

Jak się przygotować do rozmowy o pracę

Rozmowa o pracę przeważnie bywa bardzo stresująca. Szczególnie, jeśli to nasza pierwsza rozmowa lub bardzo nam zależy na pracy w firmie do której aplikujemy. Każdy przed swoją pierwszą rozmową zastanawia się, jak się przygotować do rozmowy o pracę.

Uczestniczyłem w wielu rekrutacjach po obu stronach stołu. Byłem zarówno kandydatem, osobą rekrutującą z ramienia cudzej firmy czy jako właściciel własnej firmy Code Apps. Opierając się na moim doświadczeniu, spisałem najważniejsze elementy, które niestety są często pomijane przez kandydatów.

Curriculum Vitae

Zanim zaczniesz chodzić na rozmowy o pracę zadbaj o swoje CV. Musi być stworzone profesjonalnie, bez błędów ortograficznych. Daty muszą się zgadzać a historia zatrudnienia powinna być wypisana od najnowszej do najstarszej.

Zwróc uwagę na:

  • Wygląd CV. W internecie jest masa wzorów, krzywe, rozjechane CV z różnymi czcionkami odstrasza. Jeśli nie chcesz poświęcić godziny na porządne przygotowanie swojej wizytówki to pracodawcy jasno to mówi, że nie będziesz przykładał się również do swoich obowiązków.
  • Zdjęcie i email. Unikaj zbyt prywatnych zdjęć, np. z imprez czy wakacji. Jeśli nie masz żadnego ładnego zdjęcia, załóż koszulę i poproś kogoś o zrobienie Ci zdjęcia na tle białej ściany. Ta kwestia tyczy się równiez adresu e-mail. Prywatnie możesz używać poczty typu slodkiprzystojniak97@buziaczek.pl, ale jeśli wysyłasz CV, lepiej założyć nowe konto pocztowe z nazwą składającą się z Twojego imienia i nazwiska.
  • Porządek w zatrudnieniu. Dla pracodawcy ważne jest to, jakie masz doświadczenie. Wypisz czym się zajmowałeś wcześniej chronologicznie, od najstarszych do najnowszych pozycji.
  • Życiorys przygotuj pod stanowisko na które aplikujesz. Jeśli starasz się o pracę programisty to dla pracodawcy nie ma znaczenia, że wcześniej byłeś baramanem.
  • Tylko konkretny. Twój życiorys musi być zwięzły i konkretny, to nie miejsce na lanie wode i opisywanie na pół strony A4 swoich zainteresowań. O tym będziesz mógl opowiedzieć podczas rozmowy o pracę.
  • Umieść wszystko, co może mieć znaczenie. Wszystkie kursy, szkolenia, certyfikaty itp.

Punktualność

Wydawało by się, że jest to oczywiste. Jednak niestety nie dla wszystkich. Zaplanuj podróż na rozmowę o pracę tak, żebyś był 10 minut przed umówioną godziną. Jeśli nie wiesz gdzie dokładnie firma ma biuro lub będziesz jechał w godzinach szczytu, wyjdź z domu 30 minut wcześniej. Lepiej poczekać 15 minut, niż się spóźnić.

Ubiór

Nawet sobie nie zdajesz sprawy, ile osób przychodzi na rozmowę o pracę w zwykłym t-shircie czy bluzie z kapturem. Uczestniczyłem w wielu rekrutacjach i takie osoby zawsze na starcie były przekreślane. Nawet, jeśli miały ciekawe doświadczenie. Taki ubiór pokazuje brak szacunku do osoby z którą się spotykamy. A chyba nie na takim pierwszym wrażeniu Ci zależy?

Parę lat temu uczestniczyłem w rozmowie o pracę jako osoba techniczna, mają sprawdzić wiedzę kandydata. Pan nie dość, że sporo się spóźnił to przyszedł w ubłoconych adidasach, dresowych spodniach i w bluzie z kapturem. Szczerze mówiąc, nawet nie pamiętam, czy ten Pan miał doświadczenie. Za to doskonale pamiętam, jak wyglądał.

Bądź konkretny

Mów jasno o swoim doświadczeniu, ale też o oczekiwaniach. Nie staraj się na siłę dopasować do żądań osoby, która przeprowadza rekrutacje. Taka osoba wyczuje, że albo bardzo Ci zależy albo jesteś zdesperowany i to wykorzysta. Bądź pewny siebie i swoich umiejętności, to najlepsze co możesz zrobić, aby dostać wymarzoną pracę.

Braki w wiedzy

Jeśli czegoś nie wiesz, nie bój się o tym mówić. Jeśli będziesz się motał to prędzej czy później to wyjdzie. Żaden sensowny pracodawca nie szuka człowieka orkiestry, który wie wszystko. Zamiast udawać, że coś wiesz, pokaż pracodawcy, że przy napotkamy problemie postarasz się go rozwiązać. Samodzielność i chęć rozwiązywania problemów to najlepsze, co pracownik może wnieść do firmy.

Kultura osobista

Zachowuj się tak, jak chciałbyś, żeby ktoś Ciebie odebrał. Wiem, że w wielu firmach panuje luźna atmosfera, ale nie możesz przesadzić w chęci dopasowania się. Wyjdzie cwaniacko a tego nikt nie lubi. Bratać się możesz ze współpracownikami, jak już dostaniesz pracę.

Mam nadzieję, że z tego wpisu dowiesz się jak się przygotować do rozmowy o pracę. Wiem, że to duży stres, ale spokojnie. To nic strasznego i nie ma powodu, żeby za bardzo się stresować. Rekruter też człowiek, krzywdy Ci nie zrobi 🙂

Jeśli jesteś programistą, polecam również artykuł „Błędy początkujących programistów„.

Skomentuj

Zapisz się do mojego newslettera, jeśli chcesz dostawać maile na temat programowania, freelanceringu, cyfrowego nomadyzmu i prowadzenia firmy powoli.

Trwa zapisywanie na listę mailingową...

Dzięki, do usłyszenia niedługo! :) 

Michał Molenda

Michał Molenda

Prowadzę firmę Code Apps, w której wraz z zespołem tworzymy dedykowane oprogramowanie. Od 13 lat jestem programistą a od ponad 6 lat cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Na blogi poczytasz o programowaniu, byciu freelancerem, prowadzeniu firmy powoli i cyfrowym nomadyzmie.