Jak zostać programistą

Jak zostać programistą, to pytanie zadaje sobie wiele początkujących osób. Na szczęście, nie jest to takie trudne jakby mogło się wydawać.

Jak zostać programistą

Dostaję dużo pytań, zarówno od obcych osób jak i znajomych, o tym jak zacząć naukę programowania. Które kursy są dobre, który język wybrać, na co zwrócić uwagę itp. Dzisiejszym wpisem chciałbym otworzyć nowy cykl przeznaczony dla osób, które planują zmienić swój zawód i zostać programistą. Co jakiś czas będę udostępniał wpisy, które pomogą nawet zupełnie „zielonym” osobom zdecydować, czy to faktycznie jest dla nich i jak zacząć. Zapraszam!

Czemu chciałbyś zostać programistą?

Musisz zacząć od odpowiedzi na ważne pytanie: czemu chcesz zostać programistą? Wraz z rozwojem rynku IT możemy przeczytać wiele artykułów o tym, jak programiści mają dobrze. O wysokich zarobkach, pracy zdalnej czy możliwości rozwoju. To prawda, programiści mają naprawdę dobrze, sam pisałem o tym we wpisie „Dlaczego warto zostać programistą”. Jednak istnieje też druga strona medalu, o której już nie mówi się tak często, czyli np.:

  • Pracując nad dużym projektem to na Ciebie spada odpowiedzialność. Jeśli coś pójdzie nie tak, firma może ponieść duże straty i to będzie Twoja wina.
  • Spędzasz kilka/kilkanaście godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu siedząc przed komputerem. Jest to bardzo niezdrowe zarówno dla oczu, jak i pleców.

Moja rada: Przemyśl dokładnie, czemu chcesz zostać programistą. Jeśli tylko dla zarobków, to lepiej odpuść już teraz. Klepaczy kodu marnej jakości jest bardzo dużo i często zarabiają oni mniej niż np. pracownicy fizyczni.

%related%

Jak wygląda praca programisty

Ok, wiesz już, że na pewno chcesz zostać programistą. Ale czy wiesz, co to tak naprawdę oznacza? Jako, że dopiero zaczynasz to pewnie będziesz zajmował się najprostszymi sprawami. Takimi, których doświadczeni programiści nie chcą robić – to przesuń, tu zmień kolor itp. Na tym etapie, więcej czasu będziesz spędzał szukając, jak coś zrobić niż faktycznie będziesz to robił. Niestety, tak to wygląda. Żeby nauczyć się biegać, musisz nauczyć się chodzić.

Moja rada: Wybierz firmę, w której jest rozbudowany dział programistów/IT. Może się wydawać, że w małej firmie będzie lepsza atmosfera i łatwiej będzie Ci się uczyć, ale lepiej trafić do doświadczonego zespołu. Musisz mieć od kogo się uczyć, a jak wiadomo, najszybciej uczymy się od najlepszych.

Którą technologię wybrać

To punkt na osobny artykuł i na pewno taki powstanie, ale teraz też trochę o tym wspomnę. Istnieje wiele języków programowania i każdy jest inny. Zacznij od określenia tego, czym chciałbyś się zajmować. Chcesz tworzyć strony internetowe, a może aplikacje instalowane na komputer? Na Windowsa czy jednak na Maca? A może aplikacje mobilne? A skoro mobilne to może gry? Jest bardzo dużo możliwości. Jak już zdecydujesz, to zapoznaj się z dostępnymi technologiami.

Zakładamy, że widzisz siebie jako twórcę aplikacji webowych, czyli programów, które dostępne są za pomocą przeglądarki internetowej. Nie są to proste strony www, ale skomplikowane aplikacje, tyle że potrzebujesz przeglądarki aby móc z nich korzystasz. W tym temacie masz 2 główne drogi rozwoju: albo będziesz tworzył backend albo frontend programu. Jeśli backend to możesz programować w np. PHP, Pythonie czy ruby. Jeśli frontend to możesz programować w Vue.js, AngularJS czy React. Jest bardzo dużo dostępnych języków i technologii.

Moja rada: Poświęć czas na poznanie najpopularniejszych języków/technologii i wybranie tych, które będą Ci odpowiadać. Nauka będzie szła Ci dużo szybciej, jeśli wybierzesz ten temat, który Cię interesuje i sprawia Ci frajdę.

Chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem?
 
Podaj swój adres e-mail.

Co dalej

Tutaj kończymy ten wpis ? Jak pisałem na początku, chcę zrobić serię wpisów o tej tematyce. Gdyby był to jeden wpis, byłby on ogromny i nieprzystępny dla czytelnika. A nie o to tu chodzi. W kolejnych wpisach opowiem dokładniej o dostępnych technologiach, ich plusach i minusach, skąd się uczyć, jak szukać pracy itp.

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu macie jakieś pytania, śmiało wyślijcie mi je na adres: michal@toke.pl. Na wszystkie pytania odpowiem, a z tych najciekawszych postaram się również zrobić rozwinięcie w formie wpisu dla innych osób.

Michał Molenda

Autor wpisu:

Michał Molenda

Od ponad 13 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę software house Code Apps, w której wraz z zespołem obsługujemy firmy jako zewnętrzny dział IT. Od 2013 roku jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Komentarze (2)

mistrzM

mistrzM

31.03.2017

Dzięki za rady, przydadzą się. Zamierzam kupić kurs dla początkujących programistów na eduwebie, bo mają dobre opinie, a mi zależy na czymś sprawdzonym, z czego odniosę realny pożytek.

Michał Molenda

Michał Molenda

31.03.2017

Super! Gdybyś potrzebował pomocy, prowadzę korepetycje dla programistów (www.projektprogramista.pl) :)

Mateusz

Mateusz

23.10.2020

Michale, bardzo dobry wpis! Mam drobną uwagę. Skoro frontend to nie Node.js - to technologia backendowa oparta o składnię języka JavaScript :)

Michał Molenda

Michał Molenda

08.11.2020

Słuszna uwaga, zmieniłem trochę to zdanie. Dzięki! :)

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

Programowanie

Laravel, czemu programiści go pokochali?
Laravel, czemu programiści go pokochali?

Laravel to framework, napisany w języku PHP. Został on wydany w 2011 roku i bardzo szybko stał się jednym z popularniejszych rozwiązań.

Czytaj więcej

Programowanie

Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?
Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Programista 15K to słynne określenia na programistów, którzy zarabiają powyżej 15.000 zł netto miesięcznie. Naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Czytaj więcej

Programowanie

Dlaczego warto zostać programistą?
Dlaczego warto zostać programistą?

Zastanawiasz się, czemu temat programistów stał się taki popularny? Zapraszam do wpisu, który wyjaśnia, dlaczego warto zostać programistą.

Czytaj więcej

Programowanie

Zarobki freelancerów 2020 roku
Zarobki freelancerów 2020 roku

Analiza i wnioski z raportu zarobki freelancerów w 2020 roku, który powstał na podstawie badania na grupie 1076 Polskich freelancer.

Czytaj więcej

Programowanie

Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać
Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać

Odpowiedzialność programisty to bardzo ważny aspekty o który trzeba zadbać, zaczynając swoją karierę zawodową. Zobacz, moje rady w tym temacie.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak nie zniechęcać się do nauki programowania
Jak nie zniechęcać się do nauki programowania

Co zrobić gdy nauka programowania zamiast sprawiać nas przyjemność, zaczęła nas nudzić? Kilka porad jak nie zniechęcać się do nauki programowania.

Czytaj więcej

Programowanie

Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem
Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem

Kursy typu bootcamp to kursy, które trwają określoną ilość tygodni i wszyscy uczą się o tych samych porach. Zobacz wywiad, z programistą po kursie backend.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów
Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów

Każdy początkujący freelancer czy przedsiębiorca zastanawia się, jak zdobyć klientów. Sposobów jest bardzo dużo zobacz te najbardziej popularne.

Czytaj więcej

Programowanie

Błędy początkujących programistów
Błędy początkujących programistów

Artykuł opisujący błędy początkujących programistów, napisany na podstawie wielu rozmów z bardziej doświadczonymi programistami.

Czytaj więcej

Programowanie

Rady dla początkujących programistów
Rady dla początkujących programistów

Rady dla początkujących programistów, które pomogą Ci uniknać niepotrzebnych błędów co wpłynie pozytywnie na Twoją karierę programisty.

Czytaj więcej

Cotygodniowy
Newsletter.

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem. Zero SPAM'u!

Michał Molenda