Jak zostać programistą

Dostaję dużo pytań, zarówno od obcych osób jak i znajomych, o tym jak zacząć naukę programowania. Które kursy są dobre, który język wybrać, na co zwrócić uwagę itp. Dzisiejszym wpisem chciałbym otworzyć nowy cykl przeznaczony dla osób, które planują zmienić swój zawód i zostać programistą. Co jakiś czas będę udostępniał wpisy, które pomogą nawet zupełnie „zielonym” osobom zdecydować, czy to faktycznie jest dla nich i jak zacząć. Zapraszam!

1) Czemu chciałbyś zostać programistą?

Musisz zacząć od odpowiedzi na ważne pytanie: czemu chcesz zostać programistą? Wraz z rozwojem rynku IT możemy przeczytać wiele artykułów o tym, jak programiści mają dobrze. O wysokich zarobkach, pracy zdalnej czy możliwości rozwoju. To prawda, programiści mają naprawdę dobrze, sam pisałem o tym we wpisie „Dlaczego warto zostać programistą”. Jednak istnieje też druga strona medalu, o której już nie mówi się tak często, czyli np.:

  • Pracując nad dużym projektem to na Ciebie spada odpowiedzialność. Jeśli coś pójdzie nie tak, firma może ponieść duże straty i to będzie Twoja wina.
  • Spędzasz kilka/kilkanaście godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu siedząc przed komputerem. Jest to bardzo niezdrowe zarówno dla oczu, jak i pleców.

Moja rada: Przemyśl dokładnie, czemu chcesz zostać programistą. Jeśli tylko dla zarobków, to lepiej odpuść już teraz. Klepaczy kodu marnej jakości jest bardzo dużo i często zarabiają oni mniej niż np. pracownicy fizyczni.

2) Jak wygląda praca programisty

Ok, wiesz już, że na pewno chcesz zostać programistą. Ale czy wiesz, co to tak naprawdę oznacza? Jako, że dopiero zaczynasz to pewnie będziesz zajmował się najprostszymi sprawami. Takimi, których doświadczeni programiści nie chcą robić – to przesuń, tu zmień kolor itp. Na tym etapie, więcej czasu będziesz spędzał szukając, jak coś zrobić niż faktycznie będziesz to robił. Niestety, tak to wygląda. Żeby nauczyć się biegać, musisz nauczyć się chodzić.

Moja rada: Wybierz firmę, w której jest rozbudowany dział programistów/IT. Może się wydawać, że w małej firmie będzie lepsza atmosfera i łatwiej będzie Ci się uczyć, ale lepiej trafić do doświadczonego zespołu. Musisz mieć od kogo się uczyć, a jak wiadomo, najszybciej uczymy się od najlepszych.

3) Którą technologię wybrać

To punkt na osobny artykuł i na pewno taki powstanie, ale teraz też trochę o tym wspomnę. Istnieje wiele języków programowania i każdy jest inny. Zacznij od określenia tego, czym chciałbyś się zajmować. Chcesz tworzyć strony internetowe, a może aplikacje instalowane na komputer? Na Windowsa czy jednak na Maca? A może aplikacje mobilne? A skoro mobilne to może gry? Jest bardzo dużo możliwości. Jak już zdecydujesz, to zapoznaj się z dostępnymi technologiami.

Zakładamy, że widzisz siebie jako twórcę aplikacji webowych, czyli programów, które dostępne są za pomocą przeglądarki internetowej. Nie są to proste strony www, ale skomplikowane aplikacje, tyle że potrzebujesz przeglądarki aby móc z nich korzystasz. W tym temacie masz 2 główne drogi rozwoju: albo będziesz tworzył backend albo frontend programu. Jeśli backend to możesz programować w np. php, pythonie czy ruby. Jeśli frontend to możesz programować w node.js, angularJS czy react. Jest bardzo dużo dostępnych języków i technologii.

Moja rada: Poświęć czas na poznanie najpopularniejszych języków/technologii i wybranie tych, które będą Ci odpowiadać. Nauka będzie szła Ci dużo szybciej, jeśli wybierzesz ten temat, który Cię interesuje i sprawia Ci frajdę.

4) Co dalej

Tutaj kończymy ten wpis 🙂 Jak pisałem na początku, chcę zrobić serię wpisów o tej tematyce. Gdyby był to jeden wpis, byłby on ogromny i nieprzystępny dla czytelnika. A nie o to tu chodzi. W kolejnych wpisach opowiem dokładniej o dostępnych technologiach, ich plusach i minusach, skąd się uczyć, jak szukać pracy itp.

 

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu macie jakieś pytania, śmiało wyślijcie mi je na adres: michal@toke.pl. Na wszystkie pytania odpowiem, a z tych najciekawszych postaram się również zrobić rozwinięcie w formie wpisu dla innych osób.

2 komentarze

  • Dzięki za rady, przydadzą się. Zamierzam kupić kurs dla początkujących programistów na eduwebie, bo mają dobre opinie, a mi zależy na czymś sprawdzonym, z czego odniosę realny pożytek.

Zapisz się do mojego newslettera, jeśli chcesz dostawać maile na temat programowania, freelanceringu, cyfrowego nomadyzmu i prowadzenia firmy powoli.

Trwa zapisywanie na listę mailingową...

Dzięki, do usłyszenia niedługo! :) 

Michał Molenda

Michał Molenda

Prowadzę firmę Code Apps, w której wraz z zespołem tworzymy dedykowane oprogramowanie. Od 13 lat jestem programistą a od ponad 6 lat cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Na blogi poczytasz o programowaniu, byciu freelancerem, prowadzeniu firmy powoli i cyfrowym nomadyzmie.