Mity o zawodzie programisty
Niestety, ale mity o zawodzie programisty, mimo że od dawna nie mają nic wspólnego z prawdą, nadal są powtarzane. Warto zapoznać się z tym artykułem i poznać prawdę, aby wiedzieć w co wierzyć a w co nie.


Dla doświadczonych programistów, mity o zawodzie programisty przeważnie jedyne co wywołują to uśmiech na twarzy. Ale początkujących programistów lub osób, które dopiero myślą o przebranżowieniu, nieprawdziwe informacje mogę zniechęcić do nauki.
Mity te, przeważnie są powtarzane przez osoby, które niewiele mają z tą branżą wspólnego. Szczególnie, jeśli mówimy o zarobkach programistów. Tutaj naprawdę można dowiedzieć się ciekawych rzeczy :)
W tym artykule zebrałem najpopularniejsze fakty i mity o zawodzie programisty oraz mój komentarz do każdego z nich.
Zapraszam!
Programista to informatyk
MIT. Jeden z najbardziej popularnych mitów, wśród osób nietechnicznych. Oczywiście, jeśli przyjrzymy się definicji to osoba wykonująca zawód informatyczny pasuje do definicji informatyka. Jednak w tym punkcie chodzi o potoczne określenie informatyk, czyli osoba która zainstaluje windowsa, ustawi drukarkę albo złoży komputer. Żeby być programista, nie trzeba znać się na sprzęcie, nie musisz tak naprawdę nawet wiedzieć jak działa komputer ani tym bardziej nie musisz instalować windowsów.
Programista to męski zawód
MIT. Jeszcze parę lat temu faktycznie kobiety w tym zawodzie to była rzadkość. Obecnie, jest bardzo dużo kobiet programistek, które doskonale sobie radzą i niczym nie odstępują mężczyznom. Nadal ilość mężczyzn w branży jest większa niż ilość kobiet, ale z roku na rok to się zmienia. Coraz więcej kobiet chce pracować w IT, powstaje coraz więcej inicjatyw i społeczności dla kobiet.
Programiści muszą być świetnymi matematykami
MIT. To trochę zależy też od tego, co dany programista robi. Jeśli pracujesz w NASA to jasne, musisz znać dobrze matematykę. Ale jeśli mówimy o programistach, którzy tworzą aplikacje webowe, programy na komputery, aplikacje mobilne czy strony internetowe to w większości przypadków, zaawansowana matematyka nie Ci będzie potrzebna.
Praca programisty to ciągła nauka
FAKT. Rynek IT rozwija się w bardzo szybkim tempie. Ktoś, kto nie idzie do przodu, nie będzie dobrym programistą. Technologie rozwijają się tak szybko, że nawet kilku miesięczna przerwa może spowodować spore zaległości. Oczywiście, doświadczony programista nawet po przerwie wdroży się bez problemu, ale osoby, które dopiero zaczynają, muszą cały czas się uczyć. Nawet jeśli znajdziesz już pierwsza, drugą czy kolejną pracę i pracujesz zawodowo, samodzielna nauka jest bardzo ważna.
Studia to strata czasu
FAKT I MIT. Teoretycznie, można bez problemu zostać bardzo dobrym programistą bez studiów. A nawet powiem więcej. Poświęcając czas przeznaczony na studia na praktykę zawodową, będziesz lata świetle przed osobą, która tylko studiowała. Znam dużo bardzo dobrych programistów samouków, którzy nie mają studiów.
Sam temat studiów jednak nie jest aż tak prosty. Mimo, że szybciej nauczymy się programować w pracy, to studia mają bardzo dużo innych plusów. Wiele firm technologicznych (Facebook, Snapchat itp.) powstało właśnie podczas studiów czy inicjatyw dla studentów. Jeśli chcesz tylko studiować albo tylko pracować, to polecam wybór pracy. Ale jeśli możesz połączyć studia z praktyką, to to może okazać się najlepszym wyborem.
Programowanie jest nudne
MIT. Oczywiście, jak w każdym zawodzie, są zadania nudne i monotonne. Jednak jako programista dużo czasu będziesz poświęcał na analizę i projektowanie systemów, szukanie kreatywnych rozwiązań czy debugowanie skomplikowanych aplikacji. To wszystko potrafi być nie tylko ciekawe, ale również bardzo kreatywne i rozwijające. Do tego do dochodzą aspekty poza programowaniem jak spotkania, burze mózgów, planowanie aplikacji, wdrożenia klientów. To wszystko dodaje kolorytu do pracy programisty i pozwala się oderwać od klepania kodu.
Tylko młodzi ludzie mogą zostać programistami
MIT. Młodym osobom może być łatwiej, ale to nie znaczy, że programowanie jest tylko dla pokolenia 20 latków. W każdym wieku można nauczyć się programowania. Nie tylko hobbistycznie, ale również jeśli mówimy o zmianie zawodu. Może to wymagać trochę więcej pracy, niektóre rzeczy mogą być trochę trudniejsze do zrozumienia, ale nie jest to niemożliwe.
Programiści to introwertycy
MIT. Wizerunek programisty jako "informatyka" we flanelowej koszuli sprzed 20 lat ma obecnie niewiele wspólnego z prawdą. Obecnie programista to raczej modny hipster, pracujący na Macu w nowoczesnym biurze lub zdalnie z jakiegoś egzotycznego miejsca.
Oczywiście żartuję, nie można przesadzać w żadną stroną. Pewnie codziennie w drodze do pracy sam mijasz kilkunastu programistów, którzy jadą do biura i na pewno byś nie powiedział, że to osoby, które pracują przy komputerze. Żeby być dobrym programistą, musisz być kontaktowy i otwarty na ludzi.
Programista pracuje sam
MIT. Nie licząc drobnych freelancerów, żaden programista nie pracuje sam. Nawet, jeśli jest jednym programistą to przy projekcie na pewno współpracuje z kierownikiem projektu, grafikiem czy testerem. Jeśli pracujesz w firmie, gdzie jest cały zespół, rzadko kiedy będziesz pracował sam. Do tego przy większych projektach dochodzą spotkanie z klientem, planowanie prac z zespołem czy statusy w celu omówienie postępów prac.
Pracodawcy szukają jedynie doświadczonych programistów
MIT. Wiele firm celowo szuka programistów z mniejszym doświadczeniem. Po pierwsze, takie osoby mają niższe oczekiwania finansowe i mogą zająć się mniej skomplikowanymi zadaniami. Po drugie, takie osoby pracując z doświadczonymi programistami mogą bardzo szybko się rozwinąć w takim kierunku, jaki firma potrzebuje.
Polscy programiści są cenieni na arenie międzynarodowej
FAKT. Polscy programiści słynął z bardzo dużej wiedzy i mają bardzo dobrą opinię za granicą. Do tego często są tańsi, więc firmy chętnie korzystają z ich usług. Nie oznacza to oczywiście, że każda firma ze stanów tylko czeka na programistów z Polski, ale z dobrym angielskim bez problemu znajdziesz pracę w międzynarodowej firmie.
Im więcej języków programowania znasz, tym łatwiej nauczyć Ci się kolejnego
FAKT. Mimo, że języki programowania różnią się miedzy sobą to znajomość standardów, dobrych praktyk czy wzorców projektowych pozwala wdrożyć się w nową technologię dużo szybciej. Wiele składowych różnych języków jest do siebie dość zbliżona. Składnia wygląda podobnie, funkcje mają identyczne nazwy i frameworki mają podobną konstrukcję.
Każdy programista dużo zarabia
MIT. Najpopularniejszy punkty na sam koniec. Temat zarobków programistów od dawna wywołuje u jednych oburzenie u drugich niedowierzenie. Dobrzy programiści zarabiają dobrze, to fakt. Ale jest cała masa średnich lub kiepskich programistów, którzy... zarabiają średnio lub kiepsko.
Oczywiście, to co dla jednego będzie kiepskimi zarobkami dla innego będzie dobrymi. Dlatego nie chcę tutaj pisać żadnych kwot. Jednak między bajki można sobie włożyć wszystkie artykuły, które mówią, ile to tysięcy nie będziesz zarabiał od razu po 3 miesięcznym kursie. Gdyby tak było, lawinowo przebywałoby nam milionerów, skoro wystarczy krótki kurs, aby zarabiać 15.000 zł :)
Mam nadzieję, że powyższy wpis, mimo, że powstał w żartobliwym tonie, rozwieje wiele pytań osób, które temat pracy programisty interesuje.
A Ty co byś dodał? Albo możesz chciałbyś zweryfikować jakiś "mit", który pominąłem? :)
Polecane wpisy
Komentarze (0)
Dodaj komentarz