Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Programista 15K to słynne określenia na programistów, którzy zarabiają powyżej 15.000 zł netto miesięcznie. Naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Programista 15K to słynne określenia na programistów, w teorii na poziomie seniorskim, którzy zarabiają powyżej 15.000 zł netto miesięcznie. Jest to “mityczny” poziom do którego “dążą” wszyscy programiści. Coś co osiągają tylko najlepsi, po wielu latach ciężkiej pracy.

A jak jest naprawdę?

To zależy. Osiągnięcie tego słynnego progu programista 15K jest możliwie. Wiele programistów zarabia tyle lub niewiele mniej. Są też tacy, którzy zarabiają więcej. Jednak, jeśli by spojrzeć procentowo, to osoby o tak wysokich zarobkach będą niewielkim procentem całej społeczności programistów aktywnych zawodowo.

Najważniejszym krokiem w osiągnięciu takich zarobków jest oczywiście Twoje doświadczenie. Żeby na Twoje konto co miesiąc wpływała taka kwota, musisz mieć bardzo duże, komercyjne doświadczenie, poparte wieloma ciekawymi projektami.

Wiem, że na różnych kursach programowania nauczyciele czarują przyszłych programistów wysokimi zarobkami. Muszą tak robić, żeby kursy lepiej się sprzedawały. Sam spotkałem się z kandydatami do pracy w Code Apps, którzy nie przepracowali ani dnia jako programiści, w swoim CV mieli tylko ukończony 2-3 miesięczny kurs a na start ich oczekiwania finansowe wynosiły 8.000-10.000 zł netto. Jeśli nie będziesz mieć ogromnego szczęścia, takie zarobki na samym początku są nierealne. Żeby dobrze zarabiać, musisz być dobrym programistą. Żeby zostać dobrym programistą, potrzeba czasu i praktyki. Dużo praktyki.

Zakładając, że masz już doświadczenie seniorskie, to też nie znaczy, że firma sama da Ci taką pensję. Musisz umieć się sprzedać. Jest na rynku bardzo dużo programistów, którzy są bardzo dobrymi specjalistami, ale nie potrafią się sprzedać, przez co ich zarobki są niższe, niż powinny być przy ich doświadczeniu. Twoje doświadczenie to jedno a to, jakie warunki pracy sobie wywalczysz, to już zupełnie inna sytuacja.

Jeśli masz doświadczenie i jesteś pewny siebie oraz umiesz się sprzedać, musisz teraz znaleźć firmę, którą będzie stać zapłacić Ci taką pensję. Jest na rynku bardzo dużo firm, które są bardzo dobrymi pracodawcami, ale nie zarobisz u nich tyle. Z różnych powodów, nie tylko z braku pieniędzy. Czasami firmy mają sztywne widełki na określone stanowiska. Nawet mimo większego doświadczenia, nie przeskoczysz tego. Są też firmy, które nie konkuruje pensją a innymi benefitami i możliwościami rozwoju.

No i musisz też pamiętać, że pracodawcy musi się opłacić zapłacenie Ci takiej wysokiej pensji. Nawet jeśli Twoje doświadczenie jest duże to korzyści, które przyniesiesz pracodawcy, mogą nie być warte tak wysokich kosztów. Pracodawcy może bardziej się opłacać, zatrudnienie kogoś z trochę niższymi kompetencjami, ale za to ze sporo niższymi oczekiwaniami finansowymi.

Chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem?
 
Podaj swój adres e-mail.

No dobra, to w końcu zostanę tym słynnym programistą 15k czy nie? I znowu - to zależy! Jeśli będziesz miał wiedzę tyle wartą, jeśli będziesz potrafił przedstawić pracodawcy korzyści z zatrudnienia właśnie Ciebie i wybierzesz firmę, którą będzie na to stać to jest to możliwe. Jak wspomniałem wcześniej, są programiści, którzy zarabiają naprawdę bardzo dobrze. Szczególnie, że podczas ostatnich 12 miesięcy stawki poszły dość mocno w górę.

Ale jest też spora szansa, że nie uda nigdy Ci się dojść do takich zarobków. Mimo chęci, po prostu tak potoczy się Twoja kariera, będziesz miał pecha przy niektórych wyborach lub sam podejmiesz złe decyzje.

Jeśli te słynne zarobki 15K są dla Ciebie motywacją do zostania programistą, prawdopodobnie nigdy ich nie osiągniesz. Jeśli programowanie naprawdę Cię interesuje, chcesz pracować i rozwijać się w tym zawodzie, jest duża szansa, że uda Ci się dojść do takich zarobków. Będziesz potrzebował na to kilku lat, ale stopniowo wysokość Twojej pensji będzie rosła wraz z Twoim doświadczeniem.

Oczywiście, jeśli umiesz się sprzedać! Wbrew pozorom to jest bardzo ważne. Jeśli sam nie zadbasz o swoje zarobki, nikt inny nie zrobi tego za Ciebie!

A Ty, jakie masz doświadczenie, jeśli chodzi o zarobki programistów? :)

Michał Molenda

Autor wpisu:

Michał Molenda

Od ponad 13 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę software house Code Apps, w której wraz z zespołem obsługujemy firmy jako zewnętrzny dział IT. Od 2013 roku jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

Programowanie

Laravel, czemu programiści go pokochali?
Laravel, czemu programiści go pokochali?

Laravel to framework, napisany w języku PHP. Został on wydany w 2011 roku i bardzo szybko stał się jednym z popularniejszych rozwiązań.

Czytaj więcej

Programowanie

Dlaczego warto zostać programistą?
Dlaczego warto zostać programistą?

Zastanawiasz się, czemu temat programistów stał się taki popularny? Zapraszam do wpisu, który wyjaśnia, dlaczego warto zostać programistą.

Czytaj więcej

Programowanie

Zarobki freelancerów 2020 roku
Zarobki freelancerów 2020 roku

Analiza i wnioski z raportu zarobki freelancerów w 2020 roku, który powstał na podstawie badania na grupie 1076 Polskich freelancer.

Czytaj więcej

Programowanie

Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać
Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać

Odpowiedzialność programisty to bardzo ważny aspekty o który trzeba zadbać, zaczynając swoją karierę zawodową. Zobacz, moje rady w tym temacie.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak nie zniechęcać się do nauki programowania
Jak nie zniechęcać się do nauki programowania

Co zrobić gdy nauka programowania zamiast sprawiać nas przyjemność, zaczęła nas nudzić? Kilka porad jak nie zniechęcać się do nauki programowania.

Czytaj więcej

Programowanie

Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem
Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem

Kursy typu bootcamp to kursy, które trwają określoną ilość tygodni i wszyscy uczą się o tych samych porach. Zobacz wywiad, z programistą po kursie backend.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów
Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów

Każdy początkujący freelancer czy przedsiębiorca zastanawia się, jak zdobyć klientów. Sposobów jest bardzo dużo zobacz te najbardziej popularne.

Czytaj więcej

Programowanie

Błędy początkujących programistów
Błędy początkujących programistów

Artykuł opisujący błędy początkujących programistów, napisany na podstawie wielu rozmów z bardziej doświadczonymi programistami.

Czytaj więcej

Programowanie

Rady dla początkujących programistów
Rady dla początkujących programistów

Rady dla początkujących programistów, które pomogą Ci uniknać niepotrzebnych błędów co wpłynie pozytywnie na Twoją karierę programisty.

Czytaj więcej

Programowanie

Programista na swoim
Programista na swoim

Przychodzi moment w życiu, w którym stwierdzasz, że praca dla kogoś jest bez sensu i jako doświadczony programista, musisz założyć swoją firmę.

Czytaj więcej

Cotygodniowy
Newsletter.

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem. Zero SPAM'u!

Michał Molenda