Programista na swoim

Przychodzi moment w życiu, w którym stwierdzasz, że praca dla kogoś jest bez sensu i jako doświadczony programista, musisz założyć swoją firmę.

Programista na swoim

Dzisiejszy wpis jest kolejnym z serii dla programistów. Zacząłem się nad tym zastanawiać już jakiś czas temu, ale po lekturze książki „Mit przedsiębiorczości” zobaczyłem, że z tym problemem spotka się niejeden programista.

Przychodzi moment w życiu każdego specjalisty (oczywiście nie tylko w IT), w którym stwierdza, że praca dla kogoś jest bez sensu i lepiej pracować na swój rachunek. Oczami wyobraźni już widzi super ciekawe projekty, prace w wybranych przez siebie porach czy wolność finansową. Niestety, ale nie wygląda to aż tak kolorowo.

Zapraszam!

Klienci i przychody

Pracując dla kogoś możesz robić projekty po godzinach, co pozwoli Ci wyrobić sobie kontakty oraz zbudować portfolio. Ale pamiętaj, że pracując dla siebie musisz mieć dużo więcej zleceń, niż przy dorywczych pracach.

Jako programista na etacie nie martwisz się o to skąd wziąć klientów. Jest mniej pracy? Super, masz luźniejszy okres. Pracując dla siebie, aby się rozwijać oraz zarabiać, musisz sam o to zadbać.

Niezapłacone faktury? Jak to, przecież 10-ego jest przelew. Pracownicy przeważnie o tym nie wiedzą, ale opóźnienia w płatnościach zdarzają się bardzo często. A pensje i podatki przedsiębiorca musi zapłacić na czas.

Standardem są negocjacje, ustalenia czy przygotowywanie specyfikacji przez wiele tygodni a gdy wszystko jest gotowe to kontakt się urywa. Albo firma dziękuje, poznała już cenę i może kiedyś się odezwie. Niestety, ale tak to wygląda. Rozmawiając z klientem o projekcie, musisz się liczyć z tym, że chce się tylko rozeznać i poznać cenę oraz z tym, że do tego projektu startuje jeszcze kilka innych firm, z którymi możesz przegrać.

%related%

Ciekawe projektu

Jako pracownik robisz to, co należy do Twoich zadań. Pracując dla siebie, szczególnie na początku, robisz wszystko aby finansowo wyjść na plus. Zaczynając pracę na własnych rachunek, oczywiście jeśli nie jesteś znanym specjalistą i pod drzwiami nie masz kolejki klientów, nie możesz wybrzydzać. Zbudowanie bazy kontaktów oraz portfolio jest bardzo ważne, przez co zdarzy się będziesz robili projekty mało ciekawe i nie rozwijające.

Płatności

Pracując na etacie, 1-ego lub 10-ego dostajesz pensje na konto i o nic się nie martwisz. Możesz zaplanować wydatki i obliczyć, czy uda Ci się coś odłożyć. Pracując na swój rachunek będziesz żył w niepewności (matko, jak to brzmi!). Po pierwsze, faktury będą bardzo nieregularne. Zapomnij o comiesięcznym przelewie. Po drugiej, wystawienie faktury nie równa się otrzymanie płatności. Niestety, ale jak pisałem wcześniej, przelewy często przychodzą z opóźnieniem.

A pamiętaj, że ZUSu, US czy podwykonawców nie interesuje czy otrzymałeś przelew. Praca zrobiona, faktura wystawiona? Musisz swoje zapłacić.

Praca kiedy się chce

Oczywiście, będą dni gdzie będziesz miał mniej pracy. Przygotuj się jednak, że na początku zamiast 8 godzin dziennie będziesz pracował 12 ? Większość klientów czy współpracowników i tak będzie pracowało 8-17, więc będziesz musiał się dostosować. Dodatkowo, będziesz dostawał maile wieczorem czy spędzał weekendy nad pilną poprawką na poniedziałek.

Będąc pracownikiem możesz wyjść z biura o 17 i umyć rączki. Pracując dla siebie to Ty odpowiadasz za projekty, jego jakość i termin oddania. Praca w sobotę czy niedziele stanie się normą, szczególnie na początku.

Chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem?
 
Podaj swój adres e-mail.

Urlop

I znowu, wyżej wspomniana wolność. Będąc etatowym pracownikiem informujesz pracodawcę trochę wcześniej o urlopie i tyle. Jedziesz, nie myślisz o pracy a odpoczywasz. Będąc jedno osobową firmą, nie masz takiej możliwości. Ciężko powiedzieć klientom – „przepraszam, ale przez tydzień mnie nie ma, radźcie sobie sami”.

Możesz poinformować klientów, że jesteś dostępny tylko w nagłych sytuacjach, ale póki nie masz pracowników, klient może wymagać dostępności nawet gdy jesteś na urlopie.

Wyobrażasz sobie sytuacje, że klientowi pada system informatyczny i musi czekać 2 tygodnie aż wrócisz z urlopu? Prawdopodobnie po powrocie nie miałbyś już klienta ?

Mam nadzieję, że nikogo nie zniechęcę tym wpisem ? Chciałbym po prostu wskazać problemy, z którymi jako programista ciągle się spotykam.

Michał Molenda

Autor wpisu:

Michał Molenda

Od ponad 13 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę software house Code Apps, w której wraz z zespołem obsługujemy firmy jako zewnętrzny dział IT. Od 2013 roku jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

Programowanie

Laravel, czemu programiści go pokochali?
Laravel, czemu programiści go pokochali?

Laravel to framework, napisany w języku PHP. Został on wydany w 2011 roku i bardzo szybko stał się jednym z popularniejszych rozwiązań.

Czytaj więcej

Programowanie

Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?
Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Programista 15K to słynne określenia na programistów, którzy zarabiają powyżej 15.000 zł netto miesięcznie. Naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Czytaj więcej

Programowanie

Dlaczego warto zostać programistą?
Dlaczego warto zostać programistą?

Zastanawiasz się, czemu temat programistów stał się taki popularny? Zapraszam do wpisu, który wyjaśnia, dlaczego warto zostać programistą.

Czytaj więcej

Programowanie

Zarobki freelancerów 2020 roku
Zarobki freelancerów 2020 roku

Analiza i wnioski z raportu zarobki freelancerów w 2020 roku, który powstał na podstawie badania na grupie 1076 Polskich freelancer.

Czytaj więcej

Programowanie

Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać
Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać

Odpowiedzialność programisty to bardzo ważny aspekty o który trzeba zadbać, zaczynając swoją karierę zawodową. Zobacz, moje rady w tym temacie.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak nie zniechęcać się do nauki programowania
Jak nie zniechęcać się do nauki programowania

Co zrobić gdy nauka programowania zamiast sprawiać nas przyjemność, zaczęła nas nudzić? Kilka porad jak nie zniechęcać się do nauki programowania.

Czytaj więcej

Programowanie

Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem
Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem

Kursy typu bootcamp to kursy, które trwają określoną ilość tygodni i wszyscy uczą się o tych samych porach. Zobacz wywiad, z programistą po kursie backend.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów
Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów

Każdy początkujący freelancer czy przedsiębiorca zastanawia się, jak zdobyć klientów. Sposobów jest bardzo dużo zobacz te najbardziej popularne.

Czytaj więcej

Programowanie

Błędy początkujących programistów
Błędy początkujących programistów

Artykuł opisujący błędy początkujących programistów, napisany na podstawie wielu rozmów z bardziej doświadczonymi programistami.

Czytaj więcej

Programowanie

Rady dla początkujących programistów
Rady dla początkujących programistów

Rady dla początkujących programistów, które pomogą Ci uniknać niepotrzebnych błędów co wpłynie pozytywnie na Twoją karierę programisty.

Czytaj więcej

Cotygodniowy
Newsletter.

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem. Zero SPAM'u!

Michał Molenda