Jak się przygotować do rozmowy o pracę

Rozmowa o pracę bywa bardzo stresująca. Szczególnie na początku naszej kariery. Zobacz, jak się przygotować do rozmowy o pracę.

Jak się przygotować do rozmowy o pracę

Rozmowa o pracę przeważnie bywa bardzo stresująca. Szczególnie, jeśli to nasza pierwsza rozmowa lub bardzo nam zależy na pracy w firmie do której aplikujemy. Każdy przed swoją pierwszą rozmową zastanawia się, jak się przygotować do rozmowy o pracę.

Uczestniczyłem w wielu rekrutacjach po obu stronach stołu. Byłem zarówno kandydatem, osobą rekrutującą z ramienia cudzej firmy czy jako właściciel własnej firmy Code Apps. Opierając się na moim doświadczeniu, spisałem najważniejsze elementy, które niestety są często pomijane przez kandydatów.

Curriculum Vitae

Zanim zaczniesz chodzić na rozmowy o pracę zadbaj o swoje CV. Musi być stworzone profesjonalnie, bez błędów ortograficznych. Daty muszą się zgadzać a historia zatrudnienia powinna być wypisana od najnowszej do najstarszej.

Zwróc uwagę na:

  • Wygląd CV. W internecie jest masa wzorów, krzywe, rozjechane CV z różnymi czcionkami odstrasza. Jeśli nie chcesz poświęcić godziny na porządne przygotowanie swojej wizytówki to pracodawcy jasno to mówi, że nie będziesz przykładał się również do swoich obowiązków.
  • Zdjęcie i email. Unikaj zbyt prywatnych zdjęć, np. z imprez czy wakacji. Jeśli nie masz żadnego ładnego zdjęcia, załóż koszulę i poproś kogoś o zrobienie Ci zdjęcia na tle białej ściany. Ta kwestia tyczy się równiez adresu e-mail. Prywatnie możesz używać poczty typu slodkiprzystojniak97@buziaczek.pl, ale jeśli wysyłasz CV, lepiej założyć nowe konto pocztowe z nazwą składającą się z Twojego imienia i nazwiska.
  • Porządek w zatrudnieniu. Dla pracodawcy ważne jest to, jakie masz doświadczenie. Wypisz czym się zajmowałeś wcześniej chronologicznie, od najstarszych do najnowszych pozycji.
  • Życiorys przygotuj pod stanowisko na które aplikujesz. Jeśli starasz się o pracę programisty to dla pracodawcy nie ma znaczenia, że wcześniej byłeś baramanem.
  • Tylko konkretny. Twój życiorys musi być zwięzły i konkretny, to nie miejsce na lanie wode i opisywanie na pół strony A4 swoich zainteresowań. O tym będziesz mógl opowiedzieć podczas rozmowy o pracę.
  • Umieść wszystko, co może mieć znaczenie. Wszystkie kursy, szkolenia, certyfikaty itp.

Punktualność

Wydawało by się, że jest to oczywiste. Jednak niestety nie dla wszystkich. Zaplanuj podróż na rozmowę o pracę tak, żebyś był 10 minut przed umówioną godziną. Jeśli nie wiesz gdzie dokładnie firma ma biuro lub będziesz jechał w godzinach szczytu, wyjdź z domu 30 minut wcześniej. Lepiej poczekać 15 minut, niż się spóźnić.

Ubiór

Nawet sobie nie zdajesz sprawy, ile osób przychodzi na rozmowę o pracę w zwykłym t-shircie czy bluzie z kapturem. Uczestniczyłem w wielu rekrutacjach i takie osoby zawsze na starcie były przekreślane. Nawet, jeśli miały ciekawe doświadczenie. Taki ubiór pokazuje brak szacunku do osoby z którą się spotykamy. A chyba nie na takim pierwszym wrażeniu Ci zależy?

Parę lat temu uczestniczyłem w rozmowie o pracę jako osoba techniczna, mają sprawdzić wiedzę kandydata. Pan nie dość, że sporo się spóźnił to przyszedł w ubłoconych adidasach, dresowych spodniach i w bluzie z kapturem. Szczerze mówiąc, nawet nie pamiętam, czy ten Pan miał doświadczenie. Za to doskonale pamiętam, jak wyglądał.

Bądź konkretny

Mów jasno o swoim doświadczeniu, ale też o oczekiwaniach. Nie staraj się na siłę dopasować do żądań osoby, która przeprowadza rekrutacje. Taka osoba wyczuje, że albo bardzo Ci zależy albo jesteś zdesperowany i to wykorzysta. Bądź pewny siebie i swoich umiejętności, to najlepsze co możesz zrobić, aby dostać wymarzoną pracę.

Chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem?
 
Podaj swój adres e-mail.

Braki w wiedzy

Jeśli czegoś nie wiesz, nie bój się o tym mówić. Jeśli będziesz się motał to prędzej czy później to wyjdzie. Żaden sensowny pracodawca nie szuka człowieka orkiestry, który wie wszystko. Zamiast udawać, że coś wiesz, pokaż pracodawcy, że przy napotkamy problemie postarasz się go rozwiązać. Samodzielność i chęć rozwiązywania problemów to najlepsze, co pracownik może wnieść do firmy.

Kultura osobista

Zachowuj się tak, jak chciałbyś, żeby ktoś Ciebie odebrał. Wiem, że w wielu firmach panuje luźna atmosfera, ale nie możesz przesadzić w chęci dopasowania się. Wyjdzie cwaniacko a tego nikt nie lubi. Bratać się możesz ze współpracownikami, jak już dostaniesz pracę.

Mam nadzieję, że z tego wpisu dowiesz się jak się przygotować do rozmowy o pracę. Wiem, że to duży stres, ale spokojnie. To nic strasznego i nie ma powodu, żeby za bardzo się stresować. Rekruter też człowiek, krzywdy Ci nie zrobi ?

Jeśli jesteś programistą, polecam również artykuł „Błędy początkujących programistów„.

Michał Molenda

Autor wpisu:

Michał Molenda

Od ponad 13 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę software house Code Apps, w której wraz z zespołem obsługujemy firmy jako zewnętrzny dział IT. Od 2013 roku jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

Programowanie

Laravel, czemu programiści go pokochali?
Laravel, czemu programiści go pokochali?

Laravel to framework, napisany w języku PHP. Został on wydany w 2011 roku i bardzo szybko stał się jednym z popularniejszych rozwiązań.

Czytaj więcej

Programowanie

Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?
Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Programista 15K to słynne określenia na programistów, którzy zarabiają powyżej 15.000 zł netto miesięcznie. Naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Czytaj więcej

Programowanie

Dlaczego warto zostać programistą?
Dlaczego warto zostać programistą?

Zastanawiasz się, czemu temat programistów stał się taki popularny? Zapraszam do wpisu, który wyjaśnia, dlaczego warto zostać programistą.

Czytaj więcej

Programowanie

Zarobki freelancerów 2020 roku
Zarobki freelancerów 2020 roku

Analiza i wnioski z raportu zarobki freelancerów w 2020 roku, który powstał na podstawie badania na grupie 1076 Polskich freelancer.

Czytaj więcej

Programowanie

Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać
Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać

Odpowiedzialność programisty to bardzo ważny aspekty o który trzeba zadbać, zaczynając swoją karierę zawodową. Zobacz, moje rady w tym temacie.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak nie zniechęcać się do nauki programowania
Jak nie zniechęcać się do nauki programowania

Co zrobić gdy nauka programowania zamiast sprawiać nas przyjemność, zaczęła nas nudzić? Kilka porad jak nie zniechęcać się do nauki programowania.

Czytaj więcej

Programowanie

Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem
Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem

Kursy typu bootcamp to kursy, które trwają określoną ilość tygodni i wszyscy uczą się o tych samych porach. Zobacz wywiad, z programistą po kursie backend.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów
Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów

Każdy początkujący freelancer czy przedsiębiorca zastanawia się, jak zdobyć klientów. Sposobów jest bardzo dużo zobacz te najbardziej popularne.

Czytaj więcej

Programowanie

Błędy początkujących programistów
Błędy początkujących programistów

Artykuł opisujący błędy początkujących programistów, napisany na podstawie wielu rozmów z bardziej doświadczonymi programistami.

Czytaj więcej

Programowanie

Rady dla początkujących programistów
Rady dla początkujących programistów

Rady dla początkujących programistów, które pomogą Ci uniknać niepotrzebnych błędów co wpłynie pozytywnie na Twoją karierę programisty.

Czytaj więcej

Cotygodniowy
Newsletter.

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem. Zero SPAM'u!

Michał Molenda