Rady dla początkujących programistów

Rady dla początkujących programistów, które pomogą Ci uniknać niepotrzebnych błędów co wpłynie pozytywnie na Twoją karierę programisty.

Rady dla początkujących programistów

Jesteś lub niedługo będziesz początkującym programistą? Natłok informacji w internecie powoduje, że już sam nie wiesz w co wierzyć, a do czego podchodzić z dystansem? W poniższym wpisie zebrałem rady dla początkujących programistów, które przydadzą się każdemu.

Zebrane rady są wynikiem zarówno mojego doświadczenia jak i rozmów z innymi programistami.

Wysoka pensja na start

Od kilku lat większość mediów internetowych rozpisuje się o wysokich zarobkach w branży IT. Nie pomagają tutaj wszelkiego rodzaju kursy, które zachęcają wysokimi zarobkami od razu po kursie. Programiści dobrze zarabiają, to fakt, ale doświadczeni. Na początku nie nastawiaj się na wysokie zarobki.

Już na samym początku swojej kariery, przy wyborze pracodawcy, powinieneś postawić zarobki na drugiem miejscu. Wybierz firmę, która pozwoli Ci się rozwinąć i dużo nauczyć. Wysokie zarobki przyjdą z czasem same, jak będziesz reprezentował wysoki poziom.

Jedno CV wysyłane masowo

Jeśli dopiero zaczynasz i firmy się jeszcze o Ciebie nie biją, to Ty powinieneś walczyć o dobrą posadę. Zamiast masowo wysyłać ogólne CV, przygotuj listę firm w których chciałbyś pracować i wysyłaj spersonalizowane wiadomości do tych firm.

Taka wiadomość (to nawet nie musi być CV), powinna zawierć:

 • Poziom Twojej wiedzy, Twoje mocne strony oraz doświadczenie.
 • Opis czemu akurat chciałbyś pracować w tej firmie.
 • Informację co możesz dać takiej firmie i czemu powinni zatrudnić właśnie Ciebie.

Takie podejście przyniesie dużo lepszy rezultat, zapewniam Cie.

Nie skupiaj się na CV a na portfolio

Tworzenie CV na początku kariery nie ma sensu, skoro jeszcze nie masz czym się pochwalić. Lepszy efekt da przygotowania Twojego portfolio. Opis projektów, przy których pracowałeś i jaka była Twoja rola. Najlepiej w formie otwartego kodu na repozytorium GitHub. Jeśli jeszcze nie masz takich prac, poświęć trochę czasu na przygotowanie takiej próbki swoich umiejętności. Nie dość, że pracując nad takimi projektami najwięcej się nauczysz to potencjalny pracodawca będzie mógł zobaczyć jakość Twojego kodu.

Rozmowa kwalifikacyjna

Przygotuj się na rozmowę o pracę. O tym, na co zwrócić uwagę pisałem we wpisie „Jak się przygotować do rozmowy o pracę”.

8 godzin dziennie nie wystarczy

Udało Ci się dostać pierwsza, wymarzoną pracę? Super, moje gratulacje! Ale pamiętaj, że to dopiero początek. Nie zamykaj się w sztywnych ramach pracy. Ucz się dalej na własną rękę, wykonuj zlecenia po godzinach, stwórz własny poboczny projekt lub dołącz do projektu open source. Czas zainwestowany w naukę teraz zaprocentuje w przyszłości.

Bądź wszechstronny

Najgorsze co może zrobić programista to zamykanie się w jednej technologii. Jeśli jesteś programistą PHP to jasne, musisz być specjalistą w PHP. Ale to nie znaczy, że tyle wystarczy. Powinieneś jeszcze znać podstawy HTML czy CSS.

A może pracujesz w pracy tylko na frameworku Symfony? Poznaj we własnym zakresie inny framework. Bądź otwarty na popularne czy nowe technologie i rozwiązania. Po pierwsze, kto wie, kiedy znajomość innych rozwiązań może Ci się przydać a po drugiej, znajomość większej ilości technologii pozwala nam szerzej spojrzeć na napotykane problemy.

Postaw na język angielski

Nawet jeśli obecnej pracy nie potrzebujesz języka angielskiego, nie zaniedbuj nauki. Jeśli myślisz poważnie o karierze programisty, Twój język angielski musi być na takim samym poziomie jak Twoje języki programowania. Nawet, jeśli nie planujesz pracować za granicą. Bardzo dużo firm w Polsce pracuje dla zagranicznych klientów i wymagają komunikatywnego angielskiego od swoich pracowników. No i z dobrym angielskim zawsze możesz zostać cyfrowym nomadą! ?

Chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem?
 
Podaj swój adres e-mail.

Rady od doświadczonych programistów

Jak pisałem na początku, poprosiłem również doświadczonych programistów o jedną, ich zdaniem najważniejszą radę.

 • Nie ponieś się technologicznym hype niuansom, buz word itp. Zadbaj o to, aby tworzyć poprawny obiektowo i testowalny kod. Obiektowość i znajomość narzędzi testujących m.in. PHP Unit jest absolutnie wymagana. Nie ma co nurkować w DDD, CQRS, Event Sourcing. Wszyscy o tym mówią i większość osób robi to źle ze względu na brak podstawowego warsztatu programistycznego. Bez umiejętności pisania poprawnie obiektowo i testowalnego kodu zabraniam wręcz nurkować w nowinki architektoniczne.
  Tomasz Hajduk, programista PHP w Fintech Solutions sp. z o. o.
 • Parafrazując Billa Gatesa – bardzo łatwo jest przecenić swoje możliwości w krótkiej perspektywie (tygodnia, miesiąca), a równocześnie kompletnie niedoszacować tego co można osiągnąć w dłuższej perspektywie np. roku. Bądź cierpliwy/cierpliwa, daj sobie czas na naukę. Warto też dodać, że jedno z najpiękniejszych zjawisk w społeczności IT to to, że tzw “dobra karma” faktycznie działa – pomagaj innym, okazuj wdzięczność, angażuj się, nawiązuj kontakty – wróci to do Ciebie szybciej niż myślisz.
  Damian Dulisz, Vue.js Core Team, Lead Engineer at Coursedog
 • Koduj! Samo czytanie książek czy oglądanie kursów na pewno nie wystarczy. Pisz kod, posiłkuj się np repozytoriami github’a, zmieniaj go, psuj, staraj się zrozumieć. Wystrzegaj się Ctrl C + Ctrl V. Nawet jak nie rozumiesz kodu, to przepisz go, zapamiętasz cos z tego. Korzystaj z debuggerów, będziesz mieć wgląd w 'bebechy' kodu. Poza tym dla mnie fajna motywacja jest pisanie prostej aplikacji, ale takiej, której sam mógłbyś używać. Np. automatyzującej wyszukiwanie tanich lotów. Poza dodatkowo motywacja przez to, ze robisz cos praktycznego spotkasz się z realnymi problemami występującymi w procesie development’u, na które nigdy nie wpadniesz wykonując tylko tutoriale.
  Rafał Ciciroko, webdeveloper w Inveox

Mam nadzieję, że powyższe rady dla początkujących programistów okażę się dla Ciebie przydatne. Każdy kiedyś zaczyna, każdy popełnia błędy, ale lepiej wyciągać wnioski na cudzych prawda? Jeśli chciałbyś coś dodać do tego wpisu, zostaw komentarz, chętnie uzupełnię wpis o dodatkowe porady.

Michał Molenda

Autor wpisu:

Michał Molenda

Od ponad 13 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę software house Code Apps, w której wraz z zespołem obsługujemy firmy jako zewnętrzny dział IT. Od 2013 roku jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

Programowanie

Laravel, czemu programiści go pokochali?
Laravel, czemu programiści go pokochali?

Laravel to framework, napisany w języku PHP. Został on wydany w 2011 roku i bardzo szybko stał się jednym z popularniejszych rozwiązań.

Czytaj więcej

Programowanie

Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?
Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Programista 15K to słynne określenia na programistów, którzy zarabiają powyżej 15.000 zł netto miesięcznie. Naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Czytaj więcej

Programowanie

Dlaczego warto zostać programistą?
Dlaczego warto zostać programistą?

Zastanawiasz się, czemu temat programistów stał się taki popularny? Zapraszam do wpisu, który wyjaśnia, dlaczego warto zostać programistą.

Czytaj więcej

Programowanie

Zarobki freelancerów 2020 roku
Zarobki freelancerów 2020 roku

Analiza i wnioski z raportu zarobki freelancerów w 2020 roku, który powstał na podstawie badania na grupie 1076 Polskich freelancer.

Czytaj więcej

Programowanie

Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać
Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać

Odpowiedzialność programisty to bardzo ważny aspekty o który trzeba zadbać, zaczynając swoją karierę zawodową. Zobacz, moje rady w tym temacie.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak nie zniechęcać się do nauki programowania
Jak nie zniechęcać się do nauki programowania

Co zrobić gdy nauka programowania zamiast sprawiać nas przyjemność, zaczęła nas nudzić? Kilka porad jak nie zniechęcać się do nauki programowania.

Czytaj więcej

Programowanie

Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem
Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem

Kursy typu bootcamp to kursy, które trwają określoną ilość tygodni i wszyscy uczą się o tych samych porach. Zobacz wywiad, z programistą po kursie backend.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów
Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów

Każdy początkujący freelancer czy przedsiębiorca zastanawia się, jak zdobyć klientów. Sposobów jest bardzo dużo zobacz te najbardziej popularne.

Czytaj więcej

Programowanie

Błędy początkujących programistów
Błędy początkujących programistów

Artykuł opisujący błędy początkujących programistów, napisany na podstawie wielu rozmów z bardziej doświadczonymi programistami.

Czytaj więcej

Programowanie

Programista na swoim
Programista na swoim

Przychodzi moment w życiu, w którym stwierdzasz, że praca dla kogoś jest bez sensu i jako doświadczony programista, musisz założyć swoją firmę.

Czytaj więcej

Cotygodniowy
Newsletter.

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem. Zero SPAM'u!

Michał Molenda