Michał Molenda

Zapisz się do mojego newslettera, jeśli chcesz dostawać maile na temat programowania, freelanceringu, cyfrowego nomadyzmu i prowadzenia firmy powoli.

Trwa zapisywanie na listę mailingową...

Dzięki, do usłyszenia niedługo! :) 

Popularne posty


Tagi


Rady dla początkujących programistów

Michał MolendaMichał Molenda
rady dla początkujących programistów

Jesteś lub niedługo będziesz początkującym programistą? Natłok informacji w internecie powoduje, że już sam nie wiesz w co wierzyć, a do czego podchodzić z dystansem? W poniższym wpisie zebrałem rady dla początkujących programistów, które przydadzą się każdemu.

Zebrane rady są wynikiem zarówno mojego doświadczenia jak i rozmów z innymi programistami.

Wysoka pensja na start

Od kilku lat większość mediów internetowych rozpisuje się o wysokich zarobkach w branży IT. Nie pomagają tutaj wszelkiego rodzaju kursy, które zachęcają wysokimi zarobkami od razu po kursie. Programiści dobrze zarabiają, to fakt, ale doświadczeni. Na początku nie nastawiaj się na wysokie zarobki.

Już na samym początku swojej kariery, przy wyborze pracodawcy, powinieneś postawić zarobki na drugiem miejscu. Wybierz firmę, która pozwoli Ci się rozwinąć i dużo nauczyć. Wysokie zarobki przyjdą z czasem same, jak będziesz reprezentował wysoki poziom.

Jedno CV wysyłane masowo

Jeśli dopiero zaczynasz i firmy się jeszcze o Ciebie nie biją, to Ty powinieneś walczyć o dobrą posadę. Zamiast masowo wysyłać ogólne CV, przygotuj listę firm w których chciałbyś pracować i wysyłaj spersonalizowane wiadomości do tych firm.

Taka wiadomość (to nawet nie musi być CV), powinna zawierć:

Takie podejście przyniesie dużo lepszy rezultat, zapewniam Cie.

Nie skupiaj się na CV a na portfolio

Tworzenie CV na początku kariery nie ma sensu, skoro jeszcze nie masz czym się pochwalić. Lepszy efekt da przygotowania Twojego portfolio. Opis projektów, przy których pracowałeś i jaka była Twoja rola. Najlepiej w formie otwartego kodu na repozytorium GitHub. Jeśli jeszcze nie masz takich prac, poświęć trochę czasu na przygotowanie takiej próbki swoich umiejętności. Nie dość, że pracując nad takimi projektami najwięcej się nauczysz to potencjalny pracodawca będzie mógł zobaczyć jakość Twojego kodu.

Rozmowa kwalifikacyjna

Przygotuj się na rozmowę o pracę. O tym, na co zwrócić uwagę pisałem we wpisie „Jak się przygotować do rozmowy o pracę”.

8 godzin dziennie nie wystarczy

Udało Ci się dostać pierwsza, wymarzoną pracę? Super, moje gratulacje! Ale pamiętaj, że to dopiero początek. Nie zamykaj się w sztywnych ramach pracy. Ucz się dalej na własną rękę, wykonuj zlecenia po godzinach, stwórz własny poboczny projekt lub dołącz do projektu open source. Czas zainwestowany w naukę teraz zaprocentuje w przyszłości.

Bądź wszechstronny

Najgorsze co może zrobić programista to zamykanie się w jednej technologii. Jeśli jesteś programistą PHP to jasne, musisz być specjalistą w PHP. Ale to nie znaczy, że tyle wystarczy. Powinieneś jeszcze znać podstawy HTML czy CSS.

A może pracujesz w pracy tylko na frameworku Symfony? Poznaj we własnym zakresie inny framework. Bądź otwarty na popularne czy nowe technologie i rozwiązania. Po pierwsze, kto wie, kiedy znajomość innych rozwiązań może Ci się przydać a po drugiej, znajomość większej ilości technologii pozwala nam szerzej spojrzeć na napotykane problemy.

Postaw na język angielski

Nawet jeśli obecnej pracy nie potrzebujesz języka angielskiego, nie zaniedbuj nauki. Jeśli myślisz poważnie o karierze programisty, Twój język angielski musi być na takim samym poziomie jak Twoje języki programowania. Nawet, jeśli nie planujesz pracować za granicą. Bardzo dużo firm w Polsce pracuje dla zagranicznych klientów i wymagają komunikatywnego angielskiego od swoich pracowników. No i z dobrym angielskim zawsze możesz zostać cyfrowym nomadą! 🙂

Rady od doświadczonych programistów

Jak pisałem na początku, poprosiłem również doświadczonych programistów o jedną, ich zdaniem najważniejszą radę.

Nie ponieś się technologicznym hype niuansom, buz word itp. Zadbaj o to, aby tworzyć poprawny obiektowo i testowalny kod. Obiektowość i znajomość narzędzi testujących m.in. PHP Unit jest absolutnie wymagana. Nie ma co nurkować w DDD, CQRS, Event Sourcing. Wszyscy o tym mówią i większość osób robi to źle ze względu na brak podstawowego warsztatu programistycznego. Bez umiejętności pisania poprawnie obiektowo i testowalnego kodu zabraniam wręcz nurkować w nowinki architektoniczne.
Tomasz Hajduk, programista PHP w Fintech Solutions sp. z o. o.

Parafrazując Billa Gatesa – bardzo łatwo jest przecenić swoje możliwości w krótkiej perspektywie (tygodnia, miesiąca), a równocześnie kompletnie niedoszacować tego co można osiągnąć w dłuższej perspektywie np. roku. Bądź cierpliwy/cierpliwa, daj sobie czas na naukę. Warto też dodać, że jedno z najpiękniejszych zjawisk w społeczności IT to to, że tzw “dobra karma” faktycznie działa – pomagaj innym, okazuj wdzięczność, angażuj się, nawiązuj kontakty – wróci to do Ciebie szybciej niż myślisz.Damian Dulisz, Vue.js Core Team, Lead Engineer at Coursedog

Koduj! Samo czytanie książek czy oglądanie kursów na pewno nie wystarczy. Pisz kod, posiłkuj się np repozytoriami github’a, zmieniaj go, psuj, staraj się zrozumieć. Wystrzegaj się Ctrl C + Ctrl V. Nawet jak nie rozumiesz kodu, to przepisz go, zapamiętasz cos z tego. Korzystaj z debuggerów, będziesz mieć wgląd w 'bebechy' kodu. Poza tym dla mnie fajna motywacja jest pisanie prostej aplikacji, ale takiej, której sam mógłbyś używać. Np. automatyzującej wyszukiwanie tanich lotów. Poza dodatkowo motywacja przez to, ze robisz cos praktycznego spotkasz się z realnymi problemami występującymi w procesie development’u, na które nigdy nie wpadniesz wykonując tylko tutoriale.Rafał Ciciroko, webdeveloper w Inveox

Mam nadzieję, że powyższe rady dla początkujących programistów okażę się dla Ciebie przydatne. Każdy kiedyś zaczyna, każdy popełnia błędy, ale lepiej wyciągać wnioski na cudzych prawda? Jeśli chciałbyś coś dodać do tego wpisu, zostaw komentarz, chętnie uzupełnię wpis o dodatkowe porady.

Od ponad 12 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę firmę Code Apps, w której wraz z zespołem tworzymy dedykowane oprogramowanie. Od 7 lat jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Comments 0
There are currently no comments.