Ścieżka kariery programisty

Każdy programista prędzej czy później zaczyna zastanawiać się nad tym, w jakim kierunku powinna rozwijać się jego kariera zawodowa. Możliwości jest tak naprawdę dość dużo, zobacz jakie, zanim podejmiesz decyzję.

Ścieżka kariery programisty

Programiści dość szybko zaczynają zastanawiać się, w jakim kierunku powinna rozwijać się ich kariera. Możliwości wbrew pozorom jest całkiem sporo i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne, aby wybrać taki kierunek, który pozwoli Ci się rozwijać, będzie dla Ciebie satysfakcjonujący i wykonywana praca będzie sprawiała Ci przyjemność.

Zanim wybierzesz swoją ścieżkę, musisz zastanowić się w czym się dobrze czujesz i w którym kierunki chcesz się rozwijać. Duży odsetek programistów po przekroczeniu pewnego progu w swojej karierze, idzie w kierunku zarządzania zespołem lub projektami. To dobry kierunek, ale nie każda osoba będzie się w tym odnajdywać.

Inne osoby odnajdują się w szkoleniach młodszych kolegów po fachu. A jeszcze kolejna grupa dalej chce programować, po prostu w ambitniejszych i trudniejszych projektach. Zanim podejmie się decyzję o kierunku rozwoju, dobrze jest na spokojnie, przed samym sobą się zastanowić, gdzie widzisz siebie za kilka lat i jakimi cechami charakteru możesz się wyróżnić.

Osoba, która nie lubi brać odpowiedzialności za innych, będzie słabym liderem zespołu. Osoba, która nie ma cierpliwości, będzie kiepskim nauczycielem. Musisz zastanowić się, w czym czujesz się dobrze i który kierunek będzie dla Ciebie najlepszy.

W tym artykule spisałem możliwe ścieżki rozwoju kariery programisty.

Zapraszam.

Pracownik etatowy

Najbardziej oczywisty punkt. Skoro jesteś programistą to możesz być programistą aż do emerytury. Nie zasiadaj na laurach i zadbaj o rozwój swojej kariery. Programista programiście nierówny. To że nie zmieniasz kierunku swojej kariery nie oznacza, że powinieneś przestać się rozwijać. Ucz się nowych technologii, angażuj się w coraz bardziej zaawansowane projekty i stale idź do przodu.

Kierownik projektu

Osoby, które są dobrze zorganizowane i lubią pracę przy projektach, mogą rozwijać się w kierunku prowadzenia projektów. Nadal możesz (ale nie musisz) programować, za to będziesz odpowiedzialny za wygląd i działanie projektu, kontakt z klientem, wybór technologii czy pilnowanie terminów i budżetu. Takie stanowiska daje dużo możliwości, zobaczysz jak wygląda projekt nie tylko od strony programistycznej, nauczysz się współpracy z klientami, pilnowania harmonogramu, kontroli nad postępami.

Kierownik zespołu

Team leader to również kierownicze stanowisko, ale jak sama nazwa mówi, taka osoba zarządza zespołem. Kontrola jakości pisanego kodu, rekrutacja programistów, weryfikacja umiejętności czy dbanie o to, aby każdy pracownik się nie nudził i rozwijał w firmie. Żeby zostać kierownikiem zespołu, musisz nie tylko mieć kompetencje twarde, ale również kompetencje miękkie na wysoki poziomie.

CTO

CTO to akronim od Chief Technology Officer, czyli szefa działu technologii / IT w całej firmie. W zależności od wielkości i struktury firmy, taka osoba może być odpowiedzialna albo tylko za część programistyczną albo również za część produktową. Jest to stanowisko wysoko menedżerskie z którym wiąże się duża odpowiedzialność za pracę innych osób. To stanowisko jest tylko dla osób, które dobrze radzą sobie ze stresem, braniem odpowiedzialności za inne osoby i dobrze pracują w nerwowych sytuacjach.

Freelancer

Etap freelancera to dobra możliwość, aby sprawdzić, czy chcesz i nadajesz się do prowadzenia własnej firmy. Mimo, że będziesz pracował sam i będziesz dalej programował to dojdą Ci obowiązki, które różnią się od tych programistycznych. Szukanie klientów, negocjacje, księgowość, umowy. Tym wszystkim będziesz musiał zająć się jako freelancer. Bycie freelancerem to bardzo dobry test przed założeniem swojej firmy.

Firma

Własna firma to bardzo często kolejny etap rozwój freelancerów. Ilość pracy i marka jaką sobie wyrobili, pozwala zatrudnić pierwszego pracownika. Większość obecnych na rynku firm powstało właśnie w taki sposób. Specjalista z danej branży zwiększając ilość swoich klientów, zatrudnia pracowników i zakłada firmę. W takim przypadku rośnie nie tylko Twój przychód, ale też koszty, odpowiedzialność i stres. Prowadzenie firmy nie jest dla każdego, dlatego dobrze sprawdzić siebie przed rzuceniem się na głęboką wodę.

Chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem?
 
Podaj swój adres e-mail.

Jednoosobowa firma

Jednoosobowa firma to coś pomiędzy freelancerem a normalną firmą. Nie zatrudniasz żadnych pracowników, firma opiera się na Twojej renomie, ale nie zajmujesz się bezpośrednio projektami. Lub zajmujesz w mniejszym stopniu, w zależności od ilości zleceń. Pracują dla Ciebie podwykonawcy rozliczani za projekt lub przepracowane roboczogodziny. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje plusy jak i minusy, ale jest to ciekawa opcja dla osób, dla których pewien poziom życia jest wystarczający i nie mają potrzeb szybko rosnąć. Tak, to ten tak zwany work-life balance :)

Nauczyciel

Jeśli lubisz przekazywać swoją wiedzę, możesz zostać nauczycielem programowania. Szkoły i wszelkie bootcampy rosną w bardzo szybkim tempie i brakuje ludzi, którzy będą szkolić nowe pokolenia programistów. Musisz jednak pamiętać, że nie zawsze dobry programista będzie dobrym nauczycielem. Możesz mieć bardzo dużą wiedzę jeśli chodzi o programowanie, ale musisz umieć w prosty i przystępny sposób przedstawić ją osobie, która nie ma Twojej wiedzy. Dużo programistów ma z tym problem, ponieważ wydaje im się, że to o czym mówią jest tak proste, że każdy powinien to zrozumieć. Jeśli nie masz cierpliwości, nie idź w tym kierunku.

Jak sam widzisz drogi programisto, masz bardzo dużo możliwości rozwoju. Niezależnie, czy chcesz pracować na etacie czy u siebie. Czy chcesz cały czas być programistą czy planujesz iść w kierunki zarządzania. Zawód jaki wykonujemy daje bardzo dużo możliwości i tylko od Ciebie zależy, którą ścieżkę wybierzesz. Warto zastanowić się nad tym wcześniej i stopniowo dążyć w kierunku, który obraliśmy.

A Ty, jeśli już podjąłeś tę decyzję, jaką drogę wybrałeś? :)

Michał Molenda

Autor wpisu:

Michał Molenda

Od ponad 13 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę software house Code Apps, w której wraz z zespołem obsługujemy firmy jako zewnętrzny dział IT. Od 2013 roku jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Polecane wpisy

Programowanie

Laravel, czemu programiści go pokochali?
Laravel, czemu programiści go pokochali?

Laravel to framework, napisany w języku PHP. Został on wydany w 2011 roku i bardzo szybko stał się jednym z popularniejszych rozwiązań.

Czytaj więcej

Programowanie

Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?
Programista 15k, naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Programista 15K to słynne określenia na programistów, którzy zarabiają powyżej 15.000 zł netto miesięcznie. Naprawdę będę aż tyle zarabiał?

Czytaj więcej

Programowanie

Dlaczego warto zostać programistą?
Dlaczego warto zostać programistą?

Zastanawiasz się, czemu temat programistów stał się taki popularny? Zapraszam do wpisu, który wyjaśnia, dlaczego warto zostać programistą.

Czytaj więcej

Programowanie

Zarobki freelancerów 2020 roku
Zarobki freelancerów 2020 roku

Analiza i wnioski z raportu zarobki freelancerów w 2020 roku, który powstał na podstawie badania na grupie 1076 Polskich freelancer.

Czytaj więcej

Programowanie

Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać
Odpowiedzialność programisty, o czym musisz pamiętać

Odpowiedzialność programisty to bardzo ważny aspekty o który trzeba zadbać, zaczynając swoją karierę zawodową. Zobacz, moje rady w tym temacie.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak nie zniechęcać się do nauki programowania
Jak nie zniechęcać się do nauki programowania

Co zrobić gdy nauka programowania zamiast sprawiać nas przyjemność, zaczęła nas nudzić? Kilka porad jak nie zniechęcać się do nauki programowania.

Czytaj więcej

Programowanie

Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem
Kursy programowania Bootcamp, wywiad z uczestnikiem

Kursy typu bootcamp to kursy, które trwają określoną ilość tygodni i wszyscy uczą się o tych samych porach. Zobacz wywiad, z programistą po kursie backend.

Czytaj więcej

Programowanie

Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów
Jak zdobyć klientów, poradnik dla freelancerów

Każdy początkujący freelancer czy przedsiębiorca zastanawia się, jak zdobyć klientów. Sposobów jest bardzo dużo zobacz te najbardziej popularne.

Czytaj więcej

Programowanie

Błędy początkujących programistów
Błędy początkujących programistów

Artykuł opisujący błędy początkujących programistów, napisany na podstawie wielu rozmów z bardziej doświadczonymi programistami.

Czytaj więcej

Programowanie

Rady dla początkujących programistów
Rady dla początkujących programistów

Rady dla początkujących programistów, które pomogą Ci uniknać niepotrzebnych błędów co wpłynie pozytywnie na Twoją karierę programisty.

Czytaj więcej

Cotygodniowy
Newsletter.

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać newsletter z poradami dla właścicieli biznesów, startupów i osób zainteresowanych programowaniem. Zero SPAM'u!

Michał Molenda