Michał Molenda

Zapisz się do mojego newslettera, jeśli chcesz dostawać maile na temat programowania, freelanceringu, cyfrowego nomadyzmu i prowadzenia firmy powoli.

Trwa zapisywanie na listę mailingową...

Dzięki, do usłyszenia niedługo! :) 

Popularne posty


Tagi


Zarobki freelancerów 2020 roku

Michał MolendaMichał Molenda
zarobki freelancerów

Serwis useme.com opublikował bardzo ciekawy raport o zarobkach wolnych strzelców w Polsce. Wybrałem moim zdaniem najciekawsze fragmenty i informacje. Zarobki freelancerów (i nie tylko) to temat tabu, więc dobrze, że takie publikacje powstają.

Na początku krótka informacja o samym badaniu. Zostało ono zrealizowane metodą CAWI na próbie 1076 freelancerów. 56.9% respondentów pochodziło z dużych i średnich miasto. 51.8% respondentów to kobiety, a 48.2% to mężczyźni.

Zobacz również:

Najciekawsze wnioski z raportu:

Podział profesji kształtuje się następująco:

Zarobki freelancerów

Jak możemy wywnioskować z raportu, najlepiej zarabiającą grupą freelancerów są Ci z kategorii „Programowanie i IT”. Aż 17% respondentów z tej grupy zarabia ponad 10.000 zł miesięcznie. Najgorzej zaś przedstawiają się zarobki w branżach Copywritingu i Social Media.

Zarobki freelancerów a płeć

Co przykre, widać niestety różnicę w wysokości zarobków pomiędzy kobietami a mężczyznami. Z grupy 6% freelancerów zarabiających powyżej 10.000 zł miesięcznie, tylko 1% to kobiety. Jeśli chodzi o zarobki w wysokości 5.000 – 10.000 zł to z 18% badanych, kobiety to zaledwie 7%.

Ciekawe jest to, że dla większej liczby kobiet (44%) jest to tylko forma dorobienia do głównego zajęcia.

Jest to też na pewno spowodowane tym, że mimo trendu wzrostowego, nadal w IT jest więcej mężczyzn.

Freelancing a pandemia

Niestety, ale panująca na świecie pandemia dotknęła również freelancerów. Ponad 58% respondentów powiedziało, że ogólna sytuacja w branży uległa pogorszeniu. Ponad 52% zanotowało spadek zleceń, a tylko 33.18% nie odczuło zmian. U prawie 55% respondentów pandemia również spowodowała spadek dochodów.

Rozliczenia

Ponad 52% procent respondentów rozlicza się za pomocą platformy useme.com. Myślę, że tak wysoki wynik spowodowany jest tym, że badanie przeprowadzała właśnie ta firma na swoich klientach. Oczywiście takie wsparcie dla przedsiębiorców jak useme.com czy AIP to nic złego i jest to bardzo ciekawa opcja dla początkujących przedsiębiorców.

48.6% respondentów rozlicza się na podstawie umowy o dzieło, 25.4% na podstawie umowy zlecenie a tylko 22.2% respondentów posiada własną działalność gospodarczą.

Pokazuje to, że niestety prowadzenie działalności gospodarczej jest zbyt trudne lub kosztowne dla młodych ludzi.

Podsumowanie

Cieszy mnie, że ilość freelancerów w Polsce cały czas rośnie. Zmienia się też sposób myślenia o takich osobach. To już nie tylko podwykonawcy, a mikroprzedsiębiorcy, dla których freelancing to idealna równowaga pomiędzy etatem a większym biznesem. Dla zainteresowanych tym tematem, polecam wpis o biznesie powoli, który napisałem niedawno.

Cały raport dostępny jest tu:

RAPORT 2020: Zaglądamy freelancerom do portfeli

Od ponad 12 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę firmę Code Apps, w której wraz z zespołem tworzymy dedykowane oprogramowanie. Od 7 lat jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Comments 3
 • Natalia
  Posted on

  Natalia Natalia

  Odpowiedz Author

  Ciekawe spostrzeżenia Michał.

  Obawiam się, że nie tylko freelancerzy w Polsce mają problemy z pandemią. Ponadto sondaż z freelancermap wykazał, że w Niemczech 62% freelancerów straciło pracę z powodu anulowania przez klientów projektów.


  • Michał Molenda
   Posted on

   Michał Molenda Michał Molenda

   Odpowiedz Author

   Na pewno, nie tylko Polskich freelancerów to dotknęło. A pewnie niektóre kraje jeszcze bardziej odczuły niż my. Dzięki za podesłanie raportu z freelancermap, chętnie się z nim zapoznam! 🙂


 • Łukasz
  Posted on

  Łukasz Łukasz

  Odpowiedz Author

  wydaje mi sie że cały okres pandemii i pokazania dla ludzi ze można pracować z domu i być efektywnym, zwiększy liczbę osób zainteresowanych praca jako freelancer, albo szukanie dodatkowych źródeł po godzinach pracy.