zarobki freelancerów

Zarobki freelancerów 2020 roku

Serwis useme.com opublikował bardzo ciekawy raport o zarobkach wolnych strzelców w Polsce. Wybrałem moim zdaniem najciekawsze fragmenty i informacje. Zarobki freelancerów (i nie tylko) to temat tabu, więc dobrze, że takie publikacje powstają.

Na początku krótka informacja o samym badaniu. Zostało ono zrealizowane metodą CAWI na próbie 1076 freelancerów. 56.9% respondentów pochodziło z dużych i średnich miasto. 51.8% respondentów to kobiety, a 48.2% to mężczyźni.

Zobacz również:

Najciekawsze wnioski z raportu:

 • Liczba freelancerów zarabiających ponad 5.000 zł wzrosła w 2020 aż o 43% w porównaniu do 2019.
 • Liczba freelancerów wzrosła do 250.000 osób.
 • Jak można się domyślać, większość z tych osób zajmuje się szeroko rozumianym IT.
 • Dla 49.5% respondentów freelancing to główna forma zarobku, a dla 50.5% możliwość dorobienia do głównego zajęcia.
 • Ponad połowa badanych (53%) miewa problemy z terminowymi płatnościami.
 • 68.5% respondentów ocenia, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej są zbyt wysokie.

Podział profesji kształtuje się następująco:

 • 27.9% Copywriting i Social Media
 • 17.8% Grafika i projektowanie 3D
 • 12.3% Strony i sklepy internetowe
 • 9% Fotografie, wideo i animacja
 • 8.1% Programowanie i IT
 • 8.1% Tłumaczenia
 • 3.7% Wirtualni asystenci
 • 3% SEO/SEM

Zarobki freelancerów

Jak możemy wywnioskować z raportu, najlepiej zarabiającą grupą freelancerów są Ci z kategorii „Programowanie i IT”. Aż 17% respondentów z tej grupy zarabia ponad 10.000 zł miesięcznie. Najgorzej zaś przedstawiają się zarobki w branżach Copywritingu i Social Media.

Zarobki freelancerów a płeć

Co przykre, widać niestety różnicę w wysokości zarobków pomiędzy kobietami a mężczyznami. Z grupy 6% freelancerów zarabiających powyżej 10.000 zł miesięcznie, tylko 1% to kobiety. Jeśli chodzi o zarobki w wysokości 5.000 – 10.000 zł to z 18% badanych, kobiety to zaledwie 7%.

Ciekawe jest to, że dla większej liczby kobiet (44%) jest to tylko forma dorobienia do głównego zajęcia.

Jest to też na pewno spowodowane tym, że mimo trendu wzrostowego, nadal w IT jest więcej mężczyzn.

Freelancing a pandemia

Niestety, ale panująca na świecie pandemia dotknęła również freelancerów. Ponad 58% respondentów powiedziało, że ogólna sytuacja w branży uległa pogorszeniu. Ponad 52% zanotowało spadek zleceń, a tylko 33.18% nie odczuło zmian. U prawie 55% respondentów pandemia również spowodowała spadek dochodów.

Rozliczenia

Ponad 52% procent respondentów rozlicza się za pomocą platformy useme.com. Myślę, że tak wysoki wynik spowodowany jest tym, że badanie przeprowadzała właśnie ta firma na swoich klientach. Oczywiście takie wsparcie dla przedsiębiorców jak useme.com czy AIP to nic złego i jest to bardzo ciekawa opcja dla początkujących przedsiębiorców.

48.6% respondentów rozlicza się na podstawie umowy o dzieło, 25.4% na podstawie umowy zlecenie a tylko 22.2% respondentów posiada własną działalność gospodarczą.

Pokazuje to, że niestety prowadzenie działalności gospodarczej jest zbyt trudne lub kosztowne dla młodych ludzi.

Podsumowanie

Cieszy mnie, że ilość freelancerów w Polsce cały czas rośnie. Zmienia się też sposób myślenia o takich osobach. To już nie tylko podwykonawcy, a mikroprzedsiębiorcy, dla których freelancing to idealna równowaga pomiędzy etatem a większym biznesem. Dla zainteresowanych tym tematem, polecam wpis o biznesie powoli, który napisałem niedawno.

Cały raport dostępny jest tu:

RAPORT 2020: Zaglądamy freelancerom do portfeli

2 komentarze

 • Ciekawe spostrzeżenia Michał.

  Obawiam się, że nie tylko freelancerzy w Polsce mają problemy z pandemią. Ponadto sondaż z freelancermap wykazał, że w Niemczech 62% freelancerów straciło pracę z powodu anulowania przez klientów projektów.

  • Na pewno, nie tylko Polskich freelancerów to dotknęło. A pewnie niektóre kraje jeszcze bardziej odczuły niż my. Dzięki za podesłanie raportu z freelancermap, chętnie się z nim zapoznam! 🙂

Zapisz się do mojego newslettera, jeśli chcesz dostawać maile na temat programowania, freelanceringu, cyfrowego nomadyzmu i prowadzenia firmy powoli.

Trwa zapisywanie na listę mailingową...

Dzięki, do usłyszenia niedługo! :) 

Michał Molenda

Michał Molenda

Prowadzę firmę Code Apps, w której wraz z zespołem tworzymy dedykowane oprogramowanie. Od 13 lat jestem programistą a od ponad 6 lat cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Na blogi poczytasz o programowaniu, byciu freelancerem, prowadzeniu firmy powoli i cyfrowym nomadyzmie.