Pracownik czy freelancer, kogo wybrać - Michał Molenda

Pracownik czy freelancer, kogo wybrać

Pracownik czy freelancer, o to jest pytanie! Zadaje je sobie bardzo dużo przedsiębiorców. Zobacz wpis w którym spisałem plusy i minusy obu form współpracy.

Pracownik czy freelancer, kogo wybrać

Zapraszam do wpisu, która pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję, jeśli chodzi o wybór wykonawcy projektu czy wsparcie IT dla Twojej firmy. Pracownik czy freelancer, o to jest pytanie!

Zapraszam.

Wielu przedsiębiorców prędzej czy później staje przed dylematem, którą drogą pójść, jeśli chodzi o IT w firmie. Zatrudnić pracownika na etat czy zlecać te zadania freelancerowi. Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, postanowiłem więc przyjrzeć się plusom i minusom obu rozwiązań.

Zanim jednak przejdziemy do sedna artykułu, zastanów się, czy na pewno masz tyle pracy, aby zatrudniona na etat osoba miała co robić. Jeśli nie, nie czytaj dalej tylko zatrudnij freelancera. Po pierwsze, dużo zaoszczędzisz a po drugie, znudzony i nie rozwijający się pracownik to zły pracownik.

Dobra, przejdźmy do mięcha!

Pracownik

Plusy

Zaangażowanie. Największym plusem pracownika jest to, że dużo bardziej zżywa się z firmą i zespołem. Uczestniczy w imprezach firmowych i spotkaniach twarzą w twarz. Oczywiście, freelancera też możesz zaprosić na firmowe wyjście na kręgle, ale jednak łatwiej zbudować relację z pracownikiem. Szczególnie, jeśli pracujecie w biurze.

Dostępność. Wiesz, kiedy pracownik jest dla Ciebie dostępny. Możesz łatwiej planować pracę całego zespołu. Z freelancerami bywa różnie, ponieważ możesz (a prawdopodobnie nie będziesz) nie być jego jedynym klientem. Pracownika masz dostępnego od 9 do 17, to bardzo dużo ułatwia.

Identyfikacja. Pracownicy etatowi dużo bardziej identyfikują się z firmą niż podwykonawcy. A jeśli założymy, że to są zadowoleni pracownicy to jest to dla firmy bardzo dobre działanie PR’owe. Szczególnie, jeśli chodzi o przyszłe rekrutacje.

Minusy

Zobowiązanie. Niezależnie, czy pracownik będzie miał co robić czy nie, na koniec miesiąca musisz zapłacić mu pensje. Pracownik „sprzedaje” Ci swoją dostępność, wiedzę i doświadczenie, ale zapełnienie mu czasu to już Twój obowiązek.

Koszty. Pensja to tylko jeden z kosztów, musisz przecież pracownikowi zapewnić miejsce pracy. Biurko, krzesło, komputer, woda, kawa itp. Do tego, taki pracownik może chcieć umowę, która będzie dla Ciebie dużo większym kosztem, niż gdybyś zlecał pracę freelancerowi z własną działalnością gospodarczą.

Benefity. W przypadku IT mamy rynek pracownika – przynajmniej mieliśmy do pandemii – więc pracownicy mieli wymagania od pracodawców. Może być tak, że oprócz pensji i stanowiska pracy, będziesz musiał zapewnić pracownikowi różne dodatki typu dofinansowanie nauki języków obcych czy karty sportowe.

Freelancer

Plusy

Elastyczność. Freelancerzy często umożliwiają elastyczne zatrudnienie. Kiedy potrzebujesz i ile potrzebujesz. Oczywiście wszystko w granicach umowy, ale daje to pewien komfort. Korzystasz i płacisz tylko wtedy, kiedy faktycznie usługi danej osoby są Ci potrzebne.

Zysk. Tak jak wspomniałem, płacisz tylko za wykonaną pracę danej osoby, nie za 8 godzin, które dana osoba przesiedziała w biurze. To jest naprawdę duży plus, ponieważ skoro coś zlecasz freelancerowi, to prawdopodobnie Ty też na tym zarobisz. Unikasz więc sytuacji w których mimo, że firma nie zarobiła to pracownikowi i tak trzeba zapłacić.

Doświadczenie. Freelancerzy to mikroprzedsiębiorcy, więc często ich wiedza i doświadczenie mocno wykracza poza główny obszar, którym się zajmują. Np. programiści, którzy potrafią skonfigurować serwer czy osoby od social media, która nauczyły się podstaw programu graficznego i są w stanie stworzyć proste grafiki.

Umowa. Freelancer będzie prawdopodobnie rozliczał się na podstawie umowy, która będzie dla Ciebie korzystniejsza finansowo. Mimo, że nie będzie to umowa o pracę, to w umowie z działalnością również możesz zastrzec takie kwestie jak okres wypowiedzenia czy godziny dostępności.

Minusy

Dostępność. Prawdopodobnie nie będziesz jedynym klientem freelancera, więc mogą zdarzyć się sytuację, że będziesz musiał po prostu poczekać na swoją kolej. Trzeba się z tym liczyć i mieć to na uwadze, planując prace lub obiecując coś swoim klientom.

Awarie. Może zdarzyć się sytuacja, że Twój klient będzie wymagał czegoś pilnie od Ciebie, a freelancer nie będzie akurat dostępny. Wiesz, kiedy pracownik etatowy jest dla Ciebie, ale freelancer nigdy nie gwarantuje Ci takiej dostępności od ręki. Są oczywiście na to sposoby i można zawrzeć w umowie czasy reakcji na poszczególne sytuacje.

Pracownik czy freelancer

Tak jak wspomniałem na początku, nie jest to odpowiedź na pytanie, czy pracownik czy freelancer, a jedynie subiektywna ocena oby wariantów. Dlatego nie sugeruj się tym, że któreś z rozwiązań ma więcej plusów czy minusów. Wszystko zależy od sytuacji i możliwości Twojej firmy. A ten artykuł ma jedynie pomóc Ci podjąć decyzję.

Często też, wybór pomiędzy pracownikiem a freelancerem będzie uzależniony od typu danego projektu. Może zdarzyć się sytuacja, że Twój klient będzie wymagał regularnych spotkań z wykonawcą projektu. W takiej sytuacji bezpieczniej jest dać ten projekt pracownikowi.

Utarło się niestety przekonanie, że freelancer to „wolny” strzelec. A przez wolny – dużo osób myśli – że taki, któremu nie można zaufać. Który jak znajdzie czas to może kiedyś coś zrobi i nie wiadomo, ile za to weźmie pieniędzy. Te czasy już dawno minęły, freelancerzy są godni zaufania a wszystkie warunki współpracy, reguluje się po prostu dobrze napisaną umową.

Jeśli masz swoje plusy albo minusy do którejś z tych form współpracy, podziel się w komentarzu! ?

Michał Molenda

Autor wpisu:

Michał Molenda

Od ponad 16 lat jako full-stack developer a obecnie zewnętrzny CTO wspieram firmy w tworzeniu oprogramowania, optymalizacji procesów i kosztów oraz pomagam startupom w dojściu do produkt market fit.

Najczęściej czytane

Biznes

Jak przejść na model zdalnej pracy w firmie?
Jak przejść na model zdalnej pracy w firmie?

Proces przejścia na zdalną pracę firmy może wydawać się stresujący, ale przy odpowiednim podejściu to naprawdę nic strasznego.

Czytaj więcej

Biznes

Brief strony internetowej, co powinien zawierać
Brief strony internetowej, co powinien zawierać

Brief strony internetowej to dokument dla wykonawcy, zawierający zestaw informacji o tym jak strona internetowa ma wyglądać, działać i jaki jest jej cel.

Czytaj więcej

Biznes

Strona internetowa, co powinna zawierać
Strona internetowa, co powinna zawierać

Strona internetowa to niezbędny element każdej firmy, która chce pozyskiwać klientów z internetu. Zobacz, co powinna zawierać dobra strona www.

Czytaj więcej

Biznes

Umowa z software house
Umowa z software house

Współpraca z software house może spędzać sen z powiek. Nie jest to straszne, ale warto zadbać o dobre zapisy w umowie. Zapraszam!

Czytaj więcej

Biznes

Krótki przewodnik po Progressive Web App
Krótki przewodnik po Progressive Web App

Progressive Web App to aplikacja w technologii JavaScript, która jest zwykłą stroną internetową, ale wygląda i działa jak natywna aplikacja.

Czytaj więcej

Zróbmy razem
fajny projekt.

Aby poznać mnie lepiej, odwiedź moje profile w mediach społecznościowych lub po prostu napisz do mnie, abyśmy mogli porozmawiac o Twoim projekcie.

Napisz do mnie
Michał Molenda