Zewnętrzny dział IT, dlaczego Twojej firmie się to opłaci?
Biznes

Zewnętrzny dział IT, dlaczego Twojej firmie się to opłaci?

Zewnętrzny dział IT to nowoczesne podejście do obsługi programistycznej w firmie. Zamiast prowadzenia czasochłonnych rekrutacji, tworzenia miejsc pracy i zatrudniania pracowników, firmy mogą korzystać z zewnętrznego zespołu, w formie usługi. Wtedy, kiedy potrzebują i ile potrzebują.

Zobacz 7 powodów, dla których zewnętrzny dział IT to dobre i nowoczesne rozwiązanie dla Twojej firmy.

Oszczędności

Budowa własnego zespołu programistycznego to duży koszt, na który składają się m.in:

  • Proces rekrutacji
  • Wdrożenie pracownika
  • Przygotowanie miejsca pracy
  • Pensja
  • Koszty umowy/podatków
  • Benefity (np. prywatne ubezpieczenie, multisport)
  • Koszt zapewnienia zastępstwa w przypadku urlopu czy choroby

To nie tylko bardzo duże wydatki dla firmy, ale co gorsze, część z nich to koszty stałe. Pensję pracownikowi musisz zapłacić, niezależnie, czy pracownik ma co robić czy nie.

Zewnętrzny dział IT całkowicie zmienia ten model. Płacisz tylko za wykorzystane godziny. Jeśli pracy jest mniej lub nie ma jej wcale, nie płacisz za bezczynność.

Koszt wykonanej pracy to jedyny koszt, jaki ponosisz. Nie martwisz się o rekrutację, tworzenie miejsca pracy, zakup sprzętu czy oprogramowania, wdrożenie pracownika czy jego zastępstwo podczas urlopu. To wszystko jest po naszej stronie.

Każdy klient ma dostęp do historii wykorzystanych godzin. Możesz na bieżąco kontrolować wydatki i planować przyszłe prace.

Bezpieczeństwo

W przypadku biznesów technologicznych, dwa kluczowe elementy to: ciągłość działania i czas reakcji programistów. Jeden błąd, który nie zostanie szybko naprawiony, może firmę dużo kosztować.

Zewnętrzny dział IT oferuje krótkie czasy reakcji, ponieważ mamy cały zespół, z którego możemy korzystać. W przypadku sytuacji awaryjnych i krytycznych, jesteśmy w stanie zareagować praktycznie od ręki. Nawet, jeśli osoba, która jest dedykowana do Twojego projektu, jest akurat niedostępna.

Zatrudniając jednego programistę, jesteś zdany na jego dostępność. Spore ryzyko, prawda? Oczywiście, można zatrudnić więcej niż jedną osobę, ale przy obecnych stawkach na rynku IT, jest to naprawdę duży i stały koszt.

Kontrola

Będąc osobą nietechniczną lub techniczną, ale mającą inne obowiązki, kontrola czasu pracy i jakości kodu programistów jest bardzo trudna. Jeśli nie chcesz doprowadzić do tego, że po jakimś czasie, z powodu tzw. długu technologicznego, aplikację trzeba będzie przepisywać od początku, musisz kontrolować programistów. Nie tylko jeśli chodzi o jakość kodu (code review) czy dobre zarządzanie projektem, ale również czas jaki potrzebny jest na tworzenie poszczególnych funkcji. Zbyt powolny rozwój oprogramowania wpłynie na jego jakość oraz zawyżone wydatki w firmie.

Usługa zewnętrznego działu IT zapewnia Ci nie tylko dostęp do programistów, ale również kierowników projektów, grafików, testerów czy CTO, który kontroluje programistów i prace nad projektem.

Dostępność

Programiści - jak wszyscy inni ludzie - chorują, chodzą na urlopy (często niespodziewane) i zmieniają pracę. Jeśli nie zatrudniasz kilku osób, kilkudniowa niedostępność programisty może spowodować wiele problemów. Może się też zdarzyć, że jedna osoba zajmuje się wszystkim lub kluczowymi sprawami. W sytuacji, gdy tej osoby zabraknie w Twojej firmie, to Ty jako prezes zostaniesz z ogromnym problem.

Zewnętrzny dział rozwiązuje ten problem. W przypadku nieobecności programisty, który jest przypisany do Twojego projektu, zapewniamy na czas nieobecności inną osobę. Dodatkowo, oprócz programisty zawsze dostęp do pełnej wiedzy o projekcie ma kierownik, który jest przypisany do Twojej firmy.

Kompleksowość

Firmy technologiczne potrzebują kompleksowej obsługi, nie tylko programistycznej. Grafik, analityk, administrator serwerów czy specjalista od UI/UX? Korzystając z zewnętrznego działu IT, nie musisz się martwić brakiem kompetencji Twojego zespołu. Możesz korzystać z różnych specjalistów w razie potrzeb. Nikt nie będzie wymagał od Ciebie, żebyś wiedział, jak wybrać dobrego administratora czy na co zwrócić uwagę, projektując interfejs programu. My się tym zajmiemy, a Ty możesz skupić się na rozwijaniu swojej firmy.

Elastyczność

Jednym z większych plusów zewnętrznego działu IT jest elastyczność. Jeśli masz małe potrzeby, korzystasz z naszych usług w małym stopniu. Płacisz tylko za wykorzystane godziny, a nie całą pensję programisty. A jeśli masz potrzeby, które przekraczają etatową liczbę godzin, możesz skorzystać z drugiej osoby we wzmożonym okresie. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które sezonowo mają przyrosty i spadki ilości pracy.

Wsparcie

Wiemy, jak ważne jest wsparcie osób, które czują się w nowych technologiach mniej pewnie niż my.

Wychodząc naprzeciw tym problemom, oferujemy naszym klientom:

  • Audyt bezpieczeństwa, jakości kodu czy postępu prac.
  • Konsultacje przy wyborze technologii i opracowywaniu rozwiązań. Słuchamy, doradzamy i dzielimy się naszym doświadczeniem. Zarówno, jeśli chodzi o aspekty techniczne, jak i doświadczenie w budowaniu produktów cyfrowych.
  • Oferujemy również możliwość udziału w spotkaniach z Twoimi klientami, jako tzw. CTO, czyli osoba odpowiedzialna w Twojej firmie za technologię.

Jak sam widzisz, drogi przedsiębiorco, nowoczesna usługa zewnętrznego działu programistycznego może być doskonałym rozwiązaniem dla Twojej firmy. Oczywiście, ta usługa nie będzie dla każdego. Sam znasz najlepiej swoją firmę i na pewno wiesz, która droga będzie dla niej najlepsza. Powyższy artykuł ma na celu pokazanie plusów z nowoczesnego podejścia do budowy działu IT w Twojej firmie.

Polecane wpisy

Learn how to grow your business with our expert advice.

Wycena prac programistycznych
Biznes

Wycena prac programistycznych

Wycena prac programistycznych to temat rzeka. Omówimy dwie najpopularniejsze metody. Rozliczenie stałe i rozliczenie na podstawie przepracowanych godzin.

Umowa z software house
Biznes

Umowa z software house

Współpraca z software house może spędzać sen z powiek. Nie jest to straszne, ale warto zadbać o dobre zapisy w umowie. Zapraszam!

Zróbmy razem coś fajnego!

Napisz do mnie lub zobacz moje profile w social media, aby lepiej mnie poznać.