Michał Molenda

Zapisz się do mojego newslettera, jeśli chcesz dostawać maile na temat programowania, freelanceringu, cyfrowego nomadyzmu i prowadzenia firmy powoli.

Trwa zapisywanie na listę mailingową...

Dzięki, do usłyszenia niedługo! :) 

Popularne posty


Tagi


Krótki przewodnik po Progressive Web App

Michał MolendaMichał Molenda
Progressive Web App

PWA, czyli Progressive Web App to aplikacja internetowa napisana w technologii JavaScript, która uruchamiana jest jak zwykła strona internetowa, ale wygląda i działa jak natywna aplikacja mobilna lub desktopowa. Pojęcie PWA zaczęło zyskiwać popularność w 2015 roku wraz z rozwojem technologii, która umożliwiają tworzenie dynamicznych aplikacji webowych.

Przeglądarka internetowa (np. Chrome czy FireFox) zapisują taką stronę w pamięci telefonu. Taka operacja nie tylko rozszerza możliwości naszej aplikacji, ale również przyśpiesza jej działanie. Dodatkowo, użytkownik może stworzyć ikonę aplikacji w swoim telefonie. Dostęp jest więc dużo łatwiejszy, ponieważ nie trzeba za każdym razem wpisywać adresu w przeglądarce internetowej.

Aplikacja Progressive Web App zadziała na wszystkich aktualnych przeglądarkach i urządzeniach mobilnych.

Korzyści jakie daje PWA

Należy pamiętać, że PWA to nie tylko dedykowane aplikacje. To również technologia, dzięki której możemy dużo zyskać, jeśli chodzi o nasz biznes. Coraz więcej sklepów internetowych buduje wersje mobilne swoich sklepów w tej technologii, co przynosi realne korzyści.

Aplikacje PWA

Strona mobilna AliExpress, po przejściu na PWA konwersja na nowych użytkowników wzrosła o 104% a konwersja na przeglądarce Safari o 84%. Warto też wspomnieć o tym, że dwukrotnie wzrosła liczba odwiedzanych stron na sesję a średni czas spędzony na stronie wzrósł o 74% we wszystkich przeglądarkach.

Trivago, jeden z większych serwisów dla podróżujących chwali się tym, że aż pół miliona osób dodało ikonę aplikacji do ekranu domowego swojego smartfona. Tacy użytkownicy są dużo bardziej zaangażowani, konwersja w tym przypadku wzrosła aż o 97%!

Firma Uber chcąc sprawić, aby użytkownicy z wolniejszym internetem mogli korzystać z ich aplikacji zastosowała w wersji mobilnej strony technologię PWA. Spakowana strona ważyła mniej niż 50k i ładowała się poniżej 3 sekund na sieci 2G!

Takich przykładów można wymienić dużo więcej. Jeśli jesteś ciekawy jak PWA wpłynęło pozytywnie na inne firmy, polecamy zobaczyć stroną PWA Stats. Tam znajdziesz dużo ciekawych smaczków.

Oczywiście, nie ma idealnych technologii. Musimy pamiętać również o minusach PWA:

Przykłady stron PWA

Warto również wspomnieć o przykładach stron internetowych stworzonych w technologii PWA a tych jest naprawdę sporo:

Więcej ciekawych przykładów można zobaczyć na stronie PWA.rocks.

Jak sam widzisz drogi czytelniku, największe internetowe firmy, zarówno w Polsce jak i na świecie, korzystają z tej technologii.

Chyba trudniej o lepszą rekomendację? 🙂

Od ponad 12 lat pracuję jako programista aplikacji webowych. Prowadzę firmę Code Apps, w której wraz z zespołem tworzymy dedykowane oprogramowanie. Od 7 lat jestem cyfrowym nomadą, czyli łączę pracę z podróżami.

Comments 1
  • Przemek
    Posted on

    Przemek Przemek

    Odpowiedz Author

    Super! Wkład PWA w efektywność tych stron jest naprawdę imponujący.